În cea de-a patra săptămână a Postului Mare, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, s-a întâlnit cu elevii Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca.

Începând cu ora 15.00, în Paraclisul Seminarului, a oficiat Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite. Soborul de slujitori i-a cuprins pe de părinții profesori ai instituției de învățământ, directorul Seminarului lect. univ. Dr. Liviu Vidican-Manci și decanul Facultății de Teologie din Cluj-Napoca, pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Stanciu. Pe langă seminariști au luat parte la Sf. Liturghie și profesorii seminarului.

Părintele Mitropolit le-a vorbit tinerilor elevi despre post și despre așteptările pe care societatea le are de la ei. Îndemnându-i pe fiecare în parte să fie un exemplu atât pentru colegi, pentru comunitatea din care provin dar și pentru viitorul țării.

Elevii seminaiști au dat răspunsuile liturgice iar apoi majoritatea celor prezenți s-au împărtășit cu Cinstitele Daruri.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a dăruit la final cărți de rugăciuni.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close