Vineri, 12 aprilie 2024, de la ora 16:00, la Biserica cu hramurile „Sfântul Proroc Ioan Botezătorul” și „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Sângeorz-Băi (Parohia Sângeorz-Băi III), județul Bistrița-Năsăud, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, înconjurat de un sobor de clerici, a oficiat Liturghia Darurilor mai înainte sfințite.

Din sobor au făcut parte: protopopul de Năsăud – preotul Ovidiu Sermeșan, secretarul de cabinet al ierarhului – arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, preotul paroh Alexandru Buia, precum și alți preoți invitați.

La finalul slujbei, Părintele Episcop-vicar Benedict le-a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură și le-a oferit credincioșilor sfaturi și îndemnuri duhovnicești folositoare pentru perioada Postului Mare.

La Liturghie au participat oficialități locale și numeroși credincioși, mulți fiind îmbrăcați în straie populare specifice Tării Năsăudului.

Scurt istoric

Biserica cu hramurile „Sfântul Proroc Ioan Botezătorul” și „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Sângeorz-Băi (Parohia Sângeorz-Băi III) a fost edificată între anii 1995-1999, în formă de cruce, și este împodobită cu pictură în tehnica frescă, realizată de pictorul Popa N. Nicolae din Bucureşti. Lăcașul de cult a fost sfințit la data de 5 septembrie 1999, de vrednicul de pomenire Mitropolit Bartolomeu Anania.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close