LISTA PAROHIILOR VACANTE

1 – 30 decembrie 2013

Posturi clericale  pentru examen

1.      Preot slujitor la Parohia „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril” Cluj-Napoca, Protopopiatul Cluj II

2.      Preot paroh la Parohia Viile Dejului, protopopiatul Dej, 900 de suflete, categoria a II-a.

3.      Preot paroh la Parohia „Sf. Nicolae” Viişoara, protopopiatul Bistriţa, 1400 de suflete, categoria I.

Posturi clericale pentru numire:

4.      Preot parohla Parohia Jichişu de Sus, filia Şigău, protopopiatul Dej 200 de suflete, categoria a III-a.

·        Pentru posturile de la categoriainterviu se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.

·        Pentru posturile de la categoria examen pot candida preoţi licenţiaţi  în Teologie cu vechime în preoţie sau asimilată acesteia de minim 5 ani.

·        Dosarele candidaţilor se vor depune la biroul Consilierului administrativ bisericesc până la data de 30 decembrie  2013

Vicar eparhial                                             Consilier administrativ bisericesc

Pr. Iustin Tira                                                          Pr. Cristian Baciu