Posturi clericale categoria examen:

 1. Preot paroh la Parohia Lechința, Protopopiatul Bistrița, 2400 suflete, categoria I.

Posturi clericale categoria numire:

 1. Preot paroh la Parohia Sâmboieni, filia Târgușor, Protopopiatul Gherla, 180 suflete, categoria a III-a.
 2. Preot paroh la Parohia Tiocu de Jos, filia Cornești, Protopopiatul Gherla, 180 suflete, categoria a III-a.
 3. Preot paroh la Parohia Răchițele, Protopopiatul Huedin, 600 suflete, categoria a II-a.
 4. Preot paroh la Parohia Posmuș, Protopopiatul Bistrița, 600 suflete, categoria a II-a.
 5. Preot paroh la Parohia Țagu, Protopopiatul Beclean, 550 suflete, categoria a II-a.

 

 • Pentru posturile de la categoria examen se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani.
 • Examenul se va desfășura după programa pentru parohiile de oraș.
 • Pentru interviu se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.
 • Înscrierea candidaţilor va avea loc în perioada 8 – 20 decembrie 2021.
 • Examenul va avea loc în data de 21 decembrie 2021, iar Interviul în data de 23 decembrie 2021.
Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close