Posturi clericale categoria examen:

  1. Preot paroh la Parohia nou înființată Chinteni II, Protopopiatul Cluj I, 200 suflete, categoria a III-a.
  2. Preot paroh la Parohia Dej I, Protopopiatul Dej, 3500 suflete, categoria I.

Posturi clericale categoria numire:

  1. Preot paroh la Parohia Vâlcelele, filiile Antăș, Blidărești și Oșorhel, Protopopiatul Dej, 110 suflete, categoria a III-a.
  2. Preot paroh la Parohia Ilișua, Protopopiatul Beclean, 510 suflete, categoria a II-a.

 

  • Pentru posturile de la categoria examen se pot înscrie preoţii cu vechime de minim cinci ani.
  • Pentru categoria numire se pot înscrie la interviu preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.
  • Examenul se va desfășura după programa pentru parohiile de oraș.
  • Dosarele candidaţilor vor fi depuse în perioada 1 – 17 noiembrie 2023, la biroul consilierului administrativ bisericesc.
  • Examenul și interviul vor avea loc în data de 20 noiembrie 2023, ora 800.
Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close