1. Posturi clericale categoria examen:

 1. Preot paroh la Parohia Negreni, Protopopiatul Huedin, 1500 suflete, categoria I.
 2. Preot paroh la Parohia Ghinda, filia Jelna, Protopopiatul Bistrița, 1300 suflete, categoria I.

 

 1. Posturi clericale categoria numire:

 1. Preot paroh la Parohia Plaiuri, filia Pădureni, Protopopiatul Turda, 150 suflete, categoria a III -a.
 2. Preot paroh la Parohia Dăbâca, Protopopiatul Gherla, 550 suflete, categoria a II –a.
 3. Preot paroh la Parohia Ciceu Hăsmaș, Protopopiatul Beclean, 200 suflete, categoria a III –a.
 4. Preot paroh la Parohia Ocnița, Protopopiatul Bistrița, 850 suflete, categoria a II –a.

 

 • Pentru posturile de la categoria examen se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani.
 • Examenul se va desfășura după programa pentru parohiile de oraș.
 • Pentru interviu  se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.
 • Dosarele candidaţilor se vor depune la biroul Consilierului administrativ bisericesc până la data de 23 iunie 2016

 

 

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close