1. Posturi clericale categoria examen:

1. Preot paroh la Parohia Negreni, Protopopiatul Huedin, 1500 suflete, categoria I.
  2. Preot paroh la Parohia Ghinda, filia Jelna, Protopopiatul Bistrița, 1300 suflete, categoria I.

1. Posturi clericale categoria numire:

1. Preot paroh la Parohia Plaiuri, filia Pădureni, Protopopiatul Turda, 150 suflete, categoria a III -a.
  2. Preot paroh la Parohia Dăbâca, Protopopiatul Gherla, 550 suflete, categoria a II –a.
  3. Preot paroh la Parohia Ciceu Hăsmaș, Protopopiatul Beclean, 200 suflete, categoria a III –a.
  4. Preot paroh la Parohia Ocnița, Protopopiatul Bistrița, 850 suflete, categoria a II –a.

• Pentru interviu  se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.
  • Dosarele candidaţilor se vor depune la biroul Consilierului administrativ bisericesc până la data de 23 iunie 2016