Posturi clericale categoria examen:

1.        Preot paroh la Parohia misionară nou înființată Dezmir-Aerodrom, Protopopiatul Cluj I, 520 de suflete, fără biserică, fără casă parohială.

2.        Preot slujitor la Parohia Sfântul Prooroc Ilie Cluj-Napoca, Protopopiatul Cluj II, categoria I.

·        La parohia Dezmir-Aerodrom pot candida preoţi cu vechime de 5 ani şi licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate.

·        Pentru postul de preot slujitor la Parohia Sfântul Prooroc Ilie Cluj-Napoca pot candida preoţi cu vechime de 5 ani.

·        Examenul se va susţine după programa pentru oraş.

 

Posturi clericale categoria numire:

1.       Preot paroh laParohia Arşiţa, Protopopiatul Năsăud, 320 de suflete, categoria a III-a.

·        Pentru posturile de la categoria examen se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, care nu au primit sancţiuni şi care nu sunt navetişti.

·        Pentru posturile de la categoria numire se va susţine un interviu, şi  se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.

·        Dosarele candidaţilor se vor depune la biroul Consilierului administrativ bisericesc până la data de 27 ianuarie 2016.

 

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close