Posturi clericale categoria examen:

  1. Preot paroh la Parohia Turda Oprișani III, Protopopiatul Turda, 1800 suflete, categoria I.

Posturi clericale categoria numire:

  1. Preot paroh la Parohia Măgoaja, Protopopiatul Dej, 280 suflete, categoria a III-a.
  2. Preot paroh la Parohia nou-înființată Bistrița Bârgăului III, Protopopiatul Bistrița, 220 suflete, categoria a III-a.

 

  • Pentru posturile de la categoria examen se pot înscrie preoţii cu vechime de minim cinci ani.
  • Pentru categoria numire se pot înscrie la interviu preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.
  • Dosarele candidaţilor vor fi depuse până în data de 15 decembrie 2023, la biroul consilierului administrativ bisericesc.
  • Examenul va avea loc în data de 18 decembrie 2023, ora 800.
Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close