Posturi clericale categoria examen:

  1. Preot slujitor la Parohia Câmpia Turzii I, Protopopiatul Turda, 2.000 suflete, categoria I.
  2. Preot slujitor la Parohia Gherla I, Protopopiatul Gherla, 2.000 suflete, categoria I.

 

Posturi clericale categoria numire:

  1. Preot paroh la Parohia Vânători, Protopopiatul Huedin, 400 suflete, categoria a III-a.
  2. Preot paroh la Parohia Gersa II, Protopopiatul Năsăud, 190 suflete, categoria a III-a.
  • Pentru posturile de la categoria examen se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani.
  • Examenul se va desfășura după programa pentru parohiile de oraș.
  • Pentru interviu se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.

 

  • Dosarele candidaţilor se vor depune la biroul consilierului administrativ bisericesc până la data de 26 aprilie 2019.
  • Examenul şi interviul vor avea loc în data de 6 mai 2019, ora 800.
Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close