Sâmbătă seara, 20 octombrie 2018, de la ora 19:30, la Muzeul Mitropoliei Clujului, situat la demisolul Catedralei Mitropolitane, a avut loc lansarea cărții „Fiule m’am vrut să-ți fiu candelă de ceas târziu…!” – ediție bilingvă Română-Franceză, Română-Spaniolă, scrisă de arhim. Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului.

La eveniment a participat și Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, care a ținut un cuvânt de învățătură, felicitându-l pe Părintele exarh Dumitru pentru lucrurile frumoase cu care reușește să zidească sufletele credincioșilor și nu numai.

 

În cadrul lansării au luat cuvântul prof. Oana Richebon, interpret-traducător din Franța, lect. univ. dr. Diana Moțoc, traducătoare și profesor universitar la Facultatea de Litere a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca și autorul cărții, arhim. Dumitru Cobzaru, care a ținut să mulțumească tuturor pentru sprijinul acordat în realizarea acestui volum bilingv.

 

În încheierea evenimentului, Gînscă-Nistea Nichita, Prunean Cezara și Damian Petru, elevi ai Școlii Gimnaziale de Muzică “Augustin Bena” din Cluj-Napoca, au susținut un moment artistic. Moderatorul evenimentului a fost pr. Bogdan Ivanov, consilierul cultural al eparhiei.

 

La acest eveniment au fost prezenți oameni de cultură și litere, numeroși invitați și fii duhovnicești ai părintelui.

Această întâlnire se înscrie în seria Serilor culturale ale Muzeului Mitropoliei Clujului, organizate de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, încununând luna octombrie printr-un eveniment cultural evocator.

Plasată sub sintagma ,, Fiule, m’am vrut să-ţi fiu candelă de ceas târziu”, care este un vers din poezia ,,Orele mamei” a mitropolitului Bartolomeu, lucrarea lasă să se întrevadă uneori elemente ale duhului regretatului ierarh cărturar, care i-a fost, într-un fel, mentor autorului.

 

În cuvântul înainte, părintele exarh arată că volumul se doreşte a fi ,,un fel de testament duhovnicesc” al său, îi mulţumeşte ucenicului Viorel Moraviţ pentru îndemnul la publicare şi susţinere şi arată caracterul pragmatic al conţinutului cărţii.

Cartea a fost lansată pentru prima dată în anul 2014, la Editura Renașterea, fiind prefațată de criticul literar şi eseistul Dan C. Mihăilescu. În prezent, volumul se poate găsi în format bilingv, atât în varianta Română-Spaniolă – lansată în anul 2017 la Madrid, cât și în varianta cea mai recentă Română-Franceză.

Text și foto: Darius Echim

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close