Cele două volume ale lucrarii „Repertoriul bibliografic al localităților și monumentelor medievale din Transilvania” de Nicolae Stoicescu au fost lansate miercuri, 26 februarie 2014, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.
Evenimentul a avut loc în Aula „Nicolae Ivan” a noului Campus Teologic aflat în cartierul Mărăști. Au fost prezenti ÎPS Părinte Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, ÎPS Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, rectorul Universității Babeș-Bolyai, Acad. Ioan Aurel-Pop, precum și membri ai corpului profesoral și studenți ai Facultății de Teologie Ortodoxă din oraș. Prezentă la lansare a fost și soția autorului Nicolae Stoicescu, Lidia Popița Stoicescu.
Cuvântul inaugural a fost rostit de ÎPS Părinte Andrei, care le-a vorbit celor prezenți despre contribuția adusă de Nicolae Stoicescu, pe când îndeplinea funcția de Ministru al Cultelor, la înființarea învățământului teologic. 
În continuare, ÎPS Părinte Laurențiu a adresat mulțumiri tuturor celor care s-au îngrijit de editarea volumelor precum și de organizarea acestei lansări.
Au luat cuvântul și rectorul Universității Babeș-Bolyai, Acad. Ioan Aurel-Pop, Pr. prof. Vasile Oltean – directorul muzeului din Scheii Brașovului, dna. Lidia Popița Stoicescu, dl. Radu Constantinescu – director în Ministerul Cultelor, precum și Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, Pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu. 
Manifestarea de astăzi desfășurată la Campusul Universitar „Nicolae Ivan” a deschis seria de evenimente culturale organizate la noul sediu al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.
Lucrarea „Repertoriul bibliografic al localităților și monumentelor medievale din Transilvania” a apărut la Editura Andreiană a Arhiepiscopiei Sibiului în anul 2012.
Nicolae Stoicescu, un istoric de referință al neamului românesc, a trecut la cele veșnice la 15 septembrie 1999, lăsând în urmă o operă impresionantă.

 

 

{joomplucat:69 limit=18|columns=4}

 

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close