Câteva sute de credincioși clujeni au întâmpinat anul 2017 în Catedrala Mitropolitană unde Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit  rugăciuni de mulțumire pentru anul care a trecut și de binecuvântare pentru noul an.

La final Înaltpreasfinșitul Părinte Andrei le-a vorbit despre trecerea timpului îndemnându-i pe fiecare  să fie zgârciți cu vremea iar fiecare clipă să o petreacă făcând bine.

Privind la anul care a trecut realizăm la cât de repede trece vremea. Ceasornicul nu poate fi oprit și atunci ce ne rămâne? Ne rămâne un singur lucru: să fim foarte zgârciți cu vremea. Zice Sfântul Apostol Pavel: răscumpărați vremea căci zilele sunt rele. Rele sunt zilele în care nu facem lucruri bune. Pe bună dreptate un părinte duhovnicesc compara viața noastră cu un fagure de albine: fiecare căsută este un an al vieții noastre și în căsuța în care nu punem noi miere, spunea părintele, vine cel rău și ne pune el otravă, lucruri rele. De aceea e bine ca fiecare an al vieții nostre, fiecare lună, fiecare săptămână, fiecare zi să le petrecem foarte bine.

În prima zi a anului nou civil, Mitropolitul Clujului a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană  din Cluj-Napoca.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close