Hramul Mănăstirii Salva din ținutul Năsăudului a fost serbat vineri, 6 mai 2016, în prezența Mitropolitului Andrei, al Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Pelerinii au venit în numar mare din diverse zone din țară pentru a participa la Liturghia Arhierească oficiată cu prilejul hramului serbat de praznicul Izvorului Tămăduirii. De la sărbătoarea mănăstirii Salva nu au lipsit nici oficialitățile locale și județene precum și o parte din parlamentarii județului.

Ceremonialul religios s-a desfășurat pe un podium special amenajat în curtea mănăstirii, răspunsurile la strană fiind date de corul măicuţelor.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Arhiepsicop și Mitropolit Andrei a vorbit despre frumuseţea duhovnicească pe care o reprezintă praznicul Izvorului Tămăduirii, subliniind totodată şi rolul deosebit pe care îl are Maica Domnului în iconomia mântuirii noastre. De asemenea, Părintele Mitropolit a atras atenția asupra faptului că pacea și binele se vor stabili în lume atunci când cei care conduc își vor da seama că adevăratul izvor al bunătăților este Mântuitorul Hristos.

Izvorul Tămăduirii este hramul mare al mănăstirii din Salva, al doilea fiind celebrat pe 24 iunie, de Praznicul Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul. Al treilea hram al așezământului monahal este sărbătorit pe 12 noiembrie, de Sfinţii Martiri Năsăudeni – Atanasie Todoran din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigore din Zagra şi Vasile din Telciu.

Amplasată în vecinatatea pădurii Dumbrava, mănăstirea „Izvorul Tămăduirii” de la Salva a fost înființată în 1994, cu binecuvântarea vrednicului de pomenire, mitropolitul Bartolomeu. Bazele așezământului monahal au fost puse de un sobor de maici venite de la Mănăstirea Govora, sub îndrumarea părintelui duhovnic Teofil Roman, actualmente ecleziarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, care a fost și astăzi prezent la hram. Piatra de temelie a bisericii-paraclis a fost sfințită pe 14 mai 1994, iar locașul de rugăciune a fost ridicat în doar 30 de zile, pe locul donat de credincioasa Varvara Cotuțiu. Pe 10 mai 1996 a fost sfințită piatra de temelie pentru biserica mare, care a fost târnosită de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei în primavara lui 2013, de sărbătoarea hramului.

Hramul Mănăstirii Salva

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close