Duminică, 29 decembrie 2013, în prima duminică după Praznicul Nașterii Domnului, ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului a oficiat Sf. Liturghie în Biserica cu hramul „Sf. Nicolae” a parohiei Gilău I. Slujba a fost oficiată în sobor de preoți și diaconi. În cadrul Sf. Liturghii, Mitropolitul Clujului le-a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură în care le-a vorbit despre familia creștină, tema principală a pericopei evanghelice de astăzi: „Domnul Hristos, atunci când S-a născut, a ales o familie minunată în care să Se nască, să crească,  să ne mântuiască. Familia Sfântă din Nazaretul Galileii este model absolut pentru orice familie din lume. Și aceasta pentru că se cultiva simțul, virtutea jertfelniciei[…]Acum s-au înmulțit înspăimântător divorțurile pentru că acest simțământ al jertfelniciei a cam dispărut”.

Biserica cu hramul „Sf. Nicolae” a parohiei Gilău I a fost ridicată în 1896, pictura lăcaşului de cult fiind realizată abia în 1936. Pictura a fost restaurată în 1973, iar biserica, resfinţită de Arhiepiscopul Teofil Herineanu. Lucrări de reabilitare au avut loc şi între 2009 şi 2011, după cum am aflat de la pr. paroh Sebastian Popa:  „În ultimii ani s-au făcut o serie de lucrări, în anul 2008 s-au schimbat uşile bisericii, la intrare uşă sculptată iar restul uşi termopan. În anul 2009 s-a schimbat iconostasul şi pictura de pe iconostas, iar în anii 2010 şi 2011 s-au făcut două lucrări şi anume s-au înlocuit geamurile vechi cu geamuri termopan şi vitralii, iar în 2010 s-a realizat încălzirea centrală”.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close