Ne-am aflat astazi în Duminica a doua după Paști, când Biserica Ortodoxă l-a pomenit pe Sfântul Apostol Toma. Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, IPS  Andrei  a oficiat  în această zi  Sfânta Liturghie în parohia Oarța de Sus, județul Maramureș, satul natal al Înaltpreasfinției Sale. Locașul  de cult al parohiei îl are ca și protector spiritual pe sfântul Apostol Toma. Slujba a început la ora 10 și alături de Mitropolitul Clujului au slujit un sobor de aproape 15 preoți și diaconi. De la Cluj, ierarhul a fost însoțit de  consilierul pe probleme de misiune și protocol al Eparhiei, pr. Claudiu Grama.

 

Sfânta Liturghie  a fost săvârțită pe altarul de vară, situat în curtea bisericii. În cadrul cuvântului de învățătură,  IPS Andrei  le-a vorbit celor prezenți despre importanța credinței în Dumnezeu, pentru a depăși problemele de zi cu zi. În cadrul slujbei, Mitropolitul Andrei a săvârșit și o hirotonie întru ieromonah a părintelui Efrem, de la Mănăstirea “Sfânta Maria Magdalena” din Oarța de Sus. La final, parintele paroh Dumitru Vlad i-a mulțumit pentru Arhiepiscopului și Mitropolitului Clujului  pentru prezența în mijlocul credincioșilor și pentru purtarea de grijă pe care o are față de credincioșii din Oarța de Sus.
Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de un grup de teologi clujeni. Pe lângă sutele de credincioşi, la hramul parohiei au fost prezenţi preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Horea Uioreanu, preşedintele Consiliului Judetean Maramureş, Zamfir Ciceu şi primarul comunei Oarţa de Jos Bogdan Pop.
Biserica din localitate,ce poartă hramul  “Sfântul Apostol Toma”  a fost  reconstruită între anii 1971 -1976 și a fost sfințită acum 36 de ani de vrednicul de pomenire,  arhiepiscopul Teofil Herineanu.
Mitropolitul Clujului a fost prezent încă de ieri în localitatea sa natală, când a participat la o serie de evenimente culturale, în cadrul manifestarilor  dedicate hramului bisericii dar și  celei  de-a 6 ediții a întâlnirii cu fii satului.

{joomplucat:9 limit=8|columns=4}

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close