În duminica a 18-a după Rusalii, a Pescurii minunate, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului a oficiat Sfânta Liturghie în Parohia Ortodoxă Sânmihaiu de Câmpie.

După slujbă, Ierarhul a acordat cea mai înaltă distincție a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, pentru clerici, „Crucea arhiepiscopală” Preotului paroh Vasile Martin pentru cei 43 de ani de slujire.

De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a acordat Ordinul „Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin” primarului comunei Sânmihaiu de Câmpie, Ioan Mate și Ordinul „Sfinţii Martiri Năsăudeni” domnului Simion Adam, fostul primar al comunității. Au mai fost oferite și diplome de aleasă cinstire altor fii ai satului care au contribuit la înfrumusețarea bisericii și a satului.

Nu în ultimul rând, ÎPS Mitropolit Andrei a felicitat unele familii din comună care au împlinit 50 de ani de căsătorie, cărora le-a acordat diplome şi premii din partea primăriei.

Din partea comunității din comuna Sânmihaiu de Câmpie, Înaltpreasfinția Sa a primit titlul de „Cetăţean de onoare al comunei Sânmihaiu de Câmpie”, placheta omagială fiindu-i înmânată de primarul Ioan Mate, după citirea hotărârii Consiliului Local.

Ierarhul a binecuvântat întreaga comunitate și le-a mulțumit pentru cinstea acordată:

Vă mulţumim, domnule primar, să vă dea Dumnezeu sănătate dumneavoastră şi la întreaga comunitate. Să dea Dumnezeu să rămână viguroasă această comunitate şi să se întoarcă acasă cei plecaţi.

După acest moment festiv, a urmat sfinţirea capelei situată în curtea bisericii, construcţie edificată cu bani de la bugetul local. Iar, în final, a fost inaugurată şi sfinţită grădiniţa construită cu bani de la Guvern. Foarte modernă, cu sală de sport la etaj şi cu mediatecă, clădirea va fi folosită atât de preşcolari, cât şi de alţi copii întrucât, în viitor, Primăria Sânmihaiu de Câmpie vrea să deschidă şi un afterschool.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei i-a felicitat pe primarul Ioan Mate şi pe membrii Consiliului Local pentru realizările făcute, subliniind faptul că aceste investiţii au fost necesare pentru educaţia copiilor, dar şi pentru ceilalți membrii ai comunității.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close