Maica Domnului este mai presus de toate creaturile văzute şi nevăzute, așa le-a spus Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei credincioșilor din Parohia „Sfânta Treime” din Huedin.

În cuvântul de învățătură, rostit după Paraclisul Maicii Domnului, Înaltpreasfinția Sa le-a prezentat trei dintre motivele pentru care creștinii ortodocși o preacinstesc pe Maica Domnului:

Trei motive sunt pentru care fac acest lucru: întâi pentru că L-a născut pe Domnul Hristos, apoi pentru pururea fecioria ei, iar, în al treilea rând, pentru că este mai presus de toate creaturile văzute şi nevăzute.

ÎPS Andrei: „Culoarea albastră, culoarea Maicii Domnului, a fost aleasă pentru steagul Europei.”

Puțină lume mai știe că în anul 1955, „părinții întemeietori” ai Uniunii Europene, Konrad Adenauer, Alcide De Gasperi și Robert Schuman, i-au alcătuit un steag cu profund caracter religios. Culoarea albastră este culoarea Maicii Domnului, iar cercul format din douăsprezece steluțe este cununa de pe capul Maicii Domnului, așa cum a văzut-o Sfântul Ioan Teologul în cartea Apocalipsei, capitolul 12, versetul 1.

La finalul slujbei, părintele paroh Tudor Petrovici a primit rangul de sachelar, cu dreptul de a purta brâul albastru, pentru amplele lucrările ce s-au efectuat la casa parohială dar mai ales pentru implicarea în activităţile cu tinerii, din cadrul Centrului Catehetic „Protopop Aurel Munteanu”. Părintele Tonca Ioan a primit din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit o diplomă de aleasă cinstire, la împlinirea a patruzeci de ani de slujire în Huedin şi patruzeci şi şase de ani de preoţie.

Seara s-a încheiat cu binecuvântarea lucrărilor ce s-au săvârşit la casa parohială, prin săvârşirea slujbei Sfeştaniei.