În biserica parohiei Gherla III, cu hramul „Sfânta Treime” a avut loc marți, 24 mai 2016, conferința preoțească de primăvară a preoților din Protopopiatul Gherla. La eveniment a fost prezent Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, însoțit de la Centrul Eparhial de arhim. Dumitru Cobzaru, exarhul mânăstirilor, și inspectorul pe probleme de catehizare parohială, părintele Liviu Vidican Manci.

După cuvântul de deschidere rostit de părintele protopop Paul Isip, Înaltpresfințitul Andrei le-a adresat preoților prezenți câteva sfaturi, îndemnându-i să stabilească cu tinerii din parohii o puternică și sinceră legătură personală: ”este extraordinar dacă reușim să stabilim cu tinerii din parohie o legătură personală, directă. Să-i știm pe nume, cu preocupările lor, cu necazurile și bucuriile lor, pentru că atunci se leagă de biserică. Sunt multe parohii unde nu se reușește aceasta. E o situație fericită aici la protopopiatul Gherla, că părintele protopop are această harismă de a se apropia de tineri, așa că le dă pildă și la ceilalți.”
În cea de a doua parte, părintele Liviu Vidican Manci, a prezentat un material în format electronic, intitulat „Educația religioasă a tinerilor în noua ordine morală”, sugerând o seamă de direcții practice în educația religioasă, după cum am aflat de la corespondentul radio Renașterea în protopopiatul Gherla, părintele Marcel Gheberta.

Întânlirea s-a încheiat cu dezbateri legate de educarea și catehizarea tinerilor.

Autor: Grigore Sâmboan, Radio Renașterea

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close