„Puterea și sursa vieții este Domnul nostru Iisus Hristos” așa le-a spus Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului locuitorilor din satul clujean Strâmbu, sâmbătă 1 iulie 2017.

Înaltpreasfințitul Sa a sfințit iconostasul bisericii cu hramul „Nașterea Sf Ioan Botezătorul” din localitate iar apoi a oficiat Sfânta Liturghie, în sobor de perste 40 de preoți și diaconi, pe o scenă amplasată în curtea locașului de cult. În cuvântul de învățătură intitulat Sănătate, Ierarhul a subliniat faptul că Domnul Iisus Hristos este nu numai sursa vieții dar și Doctorul absolut, sănătatea este un dar al Lui și tot El este cel de la care aflăm întotdeauna vindecare:

Mare dar de la Dumnezeu este sănătatea. Observăm că, în viața noastră de zi cu zi, sănătatea este un echilibru foarte, foarte fragil între puterile vieții și alte puteri, care vin din altă parte. Puterile vieții, sursa vieții este Domnul nostru Iisus Hristos. El ne spune limpede în Evanghelia după Ioan, capitolul 10: Eu am venit ca oile mele să aibă viața și să o aibă din belșug.

De unde însă este boala? De unde puterile vrăjmașe, care rod la temelia vieții și care aduc boala? Ne spune Sfântul Apostol Pavel în Epistola către Romani, capitolul 5, versetul 12: printr-un om a intrat păcatul în lume şi prin păcat moartea, aşa şi moartea a trecut la toţi oamenii, pentru că toţi au păcătuit în el.

Așadar, dacă izvorul vieții este Domnul nostru Iisus Hristos, izvorul morții este diavolul.

Programul liturgic a început de dimineață cu citirea Acatistului Mântuitorului Iisus Hristos, de către maicile de la Mănăstirea Cășiel.

Parohul comunității, pr Nicolae Scrob, a prezentat în cuvântul său de la final un istoric al parohiei, și a multumit tuturor pentru implicarea în organizarea primei ediții a sărbătorii satului.

La final au fost evocate personalitățile care s-au născut în localitatea Strâmbu și au fost acordate diplome și distincții celor care au sprijinit biserica iar preotul Nicolae Scrob a fost ridicat la rangul de sachelar.

S-a plecat apoi în procesiune până la biserica veche din sat, monument istoric, unde s-au sfințit doua troite.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close