Duminica a XIX-a după Rusalii a fost una de mare sărbătoare pentru locuitorii satului clujean Boju, sat atestat documentar încă din anul 1214. Au fost vizitați, cu ocazia sărbătorii fiilor satului, de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, alături de Consilierul de misiune și protocol, arhid. Claudiu Ioan Grama.

Dimineața, de la ora 9,00, ierarhul a fost întâmpinat de sătenii din Boju, de fiii satului, plecați în alte zone ale țării și in străinătate, de oficialitățile locale și de soborul de preoți condus de protopopul de Cluj I, pr. Dan Hognogi.

După slujba de sfințire a iconostasului bisericii cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” a avut loc, de la ora 10,00, dumnezeiasca Liturghie.

După citirea pericopei evanghelice, în care Mântuitorul ne învaţă ce atitudine trebuie să luăm faţă de vrăjmaşii noştri, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a vorbit credincioșilor despre Folosul sau pragmatismul iubirii vrăjmașilor.

Ne vom pune întrebarea de ce să ne iubim vrajmașii? Iată de aceea mi-am intitulat cuvântul de învățătură așa pentru că, în lumea noastră, omul vrea să știe, din orice lucru, ce câștigă. Din iubirea vrăjmașilor câștigăm ceva. A fost un sfânt, Sfântul Siluan, care n-a murit demult, în anul 1938 și care a trăit la Sfântul Munte Athos. El a lăsat o carte în care ne spune multe lucruri frumoase, iar printre ele și despre ceea ce ne învață Mântuitorul astăzi. Zice el așa: Fericiţi suntem noi, creştinii ortodocşi, pentru că mult ne iubeşte Domnul şi ne dă harul Duhului Sfânt şi în Duhul Sfânt ne dă să vedem slava Lui, și acum să vedeți pragmatismul, Dar ca să păstrăm harul, trebuie să iubim pe vrăjmaşi şi să mulţumim lui Dumnezeu pentru toate necazurile. Ați auzit? Două condiții să păstrăm Harul lui Dumnezeu care ne dă liniște, care ne ține în echilibru, în pace, în armonie cu toată lumea să ne iubim vrăjmașii și să îi mulțumim lui Dumnezeu pentru toate necazurile ce vin peste noi.

Mai că i-am putea ierta pe vrăjmași, dar chiar să-i iubim? Chiar să-i iubim!

Iar al doilea lucru: îi mulțumim lui Dumnezeu pentru toate darurile, pentru toate împlinirile, dar să îi mulțumim lui Dumnezeu că suntem bolnavi, că suntem săraci, că suntem necăjiți? Și pentru astea trebuie să îi mulțumim. De ce? Pentru că dacă suntem pragmatici, din iubirea vrăjmașilor noștrii avem folosul acesta, nu ne părăsește Harul lui Dumnezeu, și având Harul lui Dumnezeu în noi toate lucrurile sunt ușoare, frumoase și armonioase.

La finalul Liturghiei, preotul paroh, Pr. Brian Bancoș a fost ridicat la rangul de sachelar, cu dreptul de a purta brâu albastru, iar cei care au contribuit la înfrumusețarea bisericii au fost răsplătiți cu diplome de aleasă cinstire.

Biserica din satul clujean Boju datează din anul 1835 și a fost construită prin osteneala preotului de atunci, Ioan Duca și a sătenilor. De-a lungul vremii s-au realizat mai multe lucrări de renovare, cea mai importantă a fost în anul 1977, când biserica a fost resfințită de vrednicul de pomenire  Arhiepiscop Teofil Herineanu.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close