Marti 22 iulie 2014, când Biserica Ortodoxă prăznuiește pe Sfânta Mironosiță Maria Magdalena, cea  întocmai cu Apostolii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop si Mitropolit Andrei, împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Iustin Sigheteanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, a celebrat Sfânta Liturghie la nou înființata mănăstire din hotarul comunei sale natale, Oarța de Sus, județul Maramureș, ctitorie de suflet, așezată sub ocrotirea acestei sfinte. Înainte de Sfânta Liturghie cei doi ierarhi au sfințit un clopot nou, dăruit de IPS Mitropolit Andrei așezământului monahal.

Ierarhii au fost întâmpinați de călugării aşezământului, preoţii din satele învecinate precum şi de mulţimea de credincioşi din Oarţa de Sus şi din satele din împrejurimi. 
Înconjurați de un sobor numeros de preoţi şi diaconi, în frunte cu PC Nicolae Petruș, Protopop de Chioar și PC Vicențiu Zinveliu, Protopop de Beclean, Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, împreună cu Preasfințitul Părinte Iustin, a săvârşit Sfânta Liturghie pe un altar de vară amenajat lângă mănăstire. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de un grup de teologi clujeni. 
Mănăstirea „Sfânta Maria Magdalena“ din Oarţa de Sus se află la graniţa a trei judeţe: Sălaj, Maramureş şi Satu-Mare. Aşezământul monahal a fost înfiinţat în urmă cu doi ani, la iniţiativa Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei. Cu sprijinul autorităţilor locale a fost obţinut un teren de 10 hectare unde urmează să se ridice mănăstirea. Până acum a fost ridicată o casă pentru călugări şi o biserică din lemn, donată de Mănăstirea Râşca Transilvană din Arhiepiscopia Vadul Feleacului şi Clujului. Obştea mănăstirii este formată din cinci vieţuitori, în frunte cu părintele stareţ, ieromonahul Pimen Vasile, veniţi de la Mănăstirea „Sfânta Maria Skobţova“ din Alba-Iulia.

Localitatea Oarţa de Sus, satul natal al Înaltpreasfinţitului Mitropolit Andrei, este o localitate atestată documentar în anul 1391, iar prima menţiune a unei biserici în zonă este din 1723.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close