Mitropolitul Clujului a fost prezent miercuri, 17 august 2016, la manifestările dedicate împlinirii a 100 de ani de la înființarea Armatei a 4-a de Nord – Divizia 4 Infanterie „Gemina”, componentă esențială a Forțelor Terestre Române.

Începând cu ora 10.00 a avut loc în piața Avram Iancu  un ceremonial militar-religios, la care au participat sute de clujeni, cadre militare, oficialități județene și naționale.

Prezent la manifestări, ministrul Apărării Naționale, Mihnea Ioan Motoc, a decorat Drapelul de Luptă al Diviziei 4 Infanterie „Gemina” cu „Ordinul Virtutea Militară în grad de ofițer, cu însemn pentru militari, de pace”, în semn de apreciere pentru înaltul profesionalism demonstrat în îndeplinirea cu succes a misiunilor încredinţate, pentru devotamentul şi curajul excepţionale dovedite de personalul unităţii pe timpul executării misiunilor în teatrele de operaţii, după cum precizează Decretul nr. 611/2016 emis de președintele României.

După ceremonialul de acordare a distincției, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, a oficiat o slujbă de pomenire a sufletelor oastașilor care și-au dat viața pentru unitatea neamului românesc și a stropit cu apă sfințită drapelul de luptă.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Întâistătătorul Eparhiei Clujului le-a vorbit despre două mari virtuți: credința în Dumnezeu și atașamentul și dragostea față de valorile naționale:

Această festivitate, încă odată, ne provoacă să ne gândim la două mari virtuți pe care le înțelegem și când ascultăm imnul nostru de stat: pe deoparte credința în Dumnezeu pentru că armata este creștină,iar pe de altă parte atașamentul, dragostea față de valorile noastre naționale. Avem nevoie,mai ales în aceste timpuri, de dragostea față de neam și față de țară.Ne amintim de toate acestea acum când sărbătorim o sută de ani de la înființarea Armatei a 4-a și îl felicităm pe comandantul ei, ofițerii, soldații și pe toată armata românească. La mulți ani!

Un veac sub tricolorul sfânt al patriei (1919 – 2016)

De asemenea, ministrul Apărării Naționale, Mihnea Ioan Motoc, le-a adresat felicitări clujenilor şi militarilor cu prilejul centenarului Armatei a 4-a Transilvania:

Clujul de azi a DSC_0111făcut un salt impresionant în viitor și arată țării întregi o formulă inspiratoare de dezvoltare. În Transilvania, la Cluj și la Divizia a 4-a, istoria românilor decisiv modelată de faptele de arme ale militarilor noștrii se declină parcă altfel, mai cu putere, mai însuflețit ca o călăuză permanentă a oamenilor de azi.

Aniversarea a 100 de ani de la înfiinţarea Diviziei 4 „Gemina” este practic primul eveniment dintr-o serie de manifestări de marcare a centenarului de la intrarea României în primul război mondial. Mă bucur sincer că acest prim eveniment se petrece la Cluj, din cel puţin două motive: la Cluj, istoria românilor se simte altfel, rezonează mai puternic, mai apăsat; în al doilea rând am fost foarte interesat să văd cum se desfăşoară formula de dezvoltare, care este pusă în practică la Cluj. Am impresia că aici s-a făcut un pas marcant spre viitor

În continuare a luat cuvântul și Generalul Ioan Manci, comandantul Diviziei 4 Infanterie „Gemina”:

În viața fiecăruia dintre Gl_bg_IoanMancinoi există evenimente care ne marchează profund existența, pe care le trăim cu intensitate și emoție. Un astfel de moment este și împlinirea unui secol de istorie al Diviziei 4 Infanterie „Gemina”. Fiecare an sărbătorit poartă simbolul eroismului și jertfei dovedite de haina simplă de soldat, în suflet și pe epolet, lângă gradele mai mari sau mai mici într-o sută de ani, militarii marii unități și-au făurit un blazon pe care au scris Onoare, Sacrificiu și Respect.

Generația de militari de astăzi păstrează și întărește frumoasa imagine a acestei structuri militare. Recunoașterea de excepție prin decorarea drapelului de luptă cu unul din cele mai înalte ordine naționale, generează sentimente de mare satisfacție și bucurie, dar și imboldul de a continua tradițiile înaintașilor pentru depășirea provocărilor viitorului pentru ca istoria recentă să fie la fel de glorioasă precum cea scrisă într-un veac.

A urmat defilarea militarilor Diviziei 4 Infanterie „Gemina” , deschisă de Drapeul de Luptă al Diviziei 4, urmat de marile unități și subunități subordonate Diviziei. În fruntea lor s-au aflat comandantul Diviziei 4 Infanterie „Gemina”, generalul  maior Ioan Manci și locțiitorul comandantului, generalul de brigadă Nicolae Tonu.

Defilarea efectivelor Diviziei a fost deschisă de Asociația „Terra Dacica Aeterna”, echipați în uniforme romane, reprezentând străvechea Legiune a XIII-a „Gemina”, cea care dă numele marii unități de astăzi.

Marile unități militare din 21 de județe ale României și-au trimis reprezentanți la manifestările organizate în Cluj-Napoca și au defilat alături de colegii lor.

Sărbătoarea militarilor a continuat în Piaţa Ştefan cel Mare cu dezvelirea unei plăci comemorative pe clădirea Diviziei 4 Infanterie GEMINA, care marchează împlinirea celor 100 de ani.

Evenimentele dedicate acestei zile speciale pentru militari s-au încheiat cu inaugurarea unui muzeu de tehnică militară, în interiorul sediului Diviziei. Sunt expuse arme şi uniforme militare din perioada primului război mondial, truse sanitare de prim ajutor, hărţi şi sisteme de comunicaţii criptate.

Onoare, Sacrificiu și Respect

Armata a IV-a s-a înfiinţat în noaptea de 14/15 august 1916, prin Înaltul Decret, semnat de regele Ferdinand I al României. Primul comandant a fost generalul de divizie Constantin Prezan, cel care, în 1930, a fost distins cu gradul suprem de mareşal.

În 1916, înainte de trecerea la ofensivă, dispozitivul de luptă al Armatei 4 (de Nord) era format din Diviziile 7, 8 și 14 Infanterie, în primul eșalon, și două mari unități de cavalerie (Divizia 2 Cavalerie și Brigada 4 Călărași), în rezerva armatei. În anul 2016, în dispozitivul diviziei ce are comandamentului la Cluj-Napoca se găsesc două brigăzi mecanizate, o brigadă de infanterie, o brigadă de vânători de munte, o bază logistică, un regiment de artilerie mixtă și unul de rachete antiaeriene, un batalion de cercetare, un batalion de geniu, un batalion de apărare CBRN (chimică, bacteorologică, radiologică și nucleară), un batalion de comunicații și informatică și un batalion de sprijin logistic.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close