Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a vizitat sâmbătă, 4 noiembrie 2017, comunitatea parohiei Enciu din Protopopiatul Beclean.

Începând cu ora 10, s-a oficiat Dumnezeiasca Liturghie, în sobor ales de preoți, în biserica ocrotită de Sfinții Apostoli Petru și Pavel și de Sfânta Cuvioasă Parascheva.
După citirea pericopei evanghelice, Ierarhul le-a vorbit în cuvântul de învățătură despre faptele milei sufletești și faptele milei trupești. La final, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oficiat slujba de Sfeștanie la casa parohială proaspăt renovată.

Biserica este de zid, edificată în 1925 iar între anii 1997-1998 a fost reparată capital, fiind înzestrată cu iconostas nou și repictată. Începând cu anul 2015 parohia Enciu, și filia Bidiu, este păstorită de Preotul Călăuz Gheorghe-Daniel.

Satul Enciu din cadrul comunei Matei, jud. Bistrița- Năsăud este înregistrat documentar în anul 1356.