Mitropolitul Clujului, ÎPS Andrei a fost prezent în ziua de 14 Mai 2013 la Seminarul Ortodox de Medicină și Teologie desfășurat la Bistrița. Manifestarea aflată la a 12-a ediție a debutat luni și a fost găzduită de saloanele Hotelului „Metropolis” din Municipiu. Au participat la eveniment zeci de teologi, medici, psihologi și specialiști din țară care au susținut comunicări pe tema bolii, a suferinței, dar și a rolului Bisericii în unitățile spitalicești. În a doua zi a simpozionului a luat parte și PS Vasile Someșanul. 

Programul a debutat cu o slujbă de Te Deum oficiată de ÎPS Andrei, urmată de o sesiune de comunicări pe tema „ Biserica în spital”, moderată de Înaltpreasfinția Sa alături de alți participanți. După slujba de Te Deum, Mitropolitul Andrei a adresat celor prezenți un cuvânt prin care și-a exprimat bucuria participării la cea de-a 12-a ediție a Seminarului: „Mă bucur mult că, încă odată, domnul director Buta ne adună la Bistrița la o întâlnire științifică, care din acest punct de vedere își are importanța ei, dar din punct de vedere duhovnicesc ne creează aici o comuniune frumoasă care apropie sufletele oamenilor și le întărește”. Cu acest prilej, ÎPS Andrei i-a acordat domnului Vasile Astărăstoae, președintele Colegiului Medicilor din Romania, distincția „Crucea Transilvană”.

În continuare au susținut prelegeri: ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, Pr. Prof. Ioan Chirilă, Președintele Senatului Universității Babeș-Bolyai, Pr. Prof. Stelian Tofană, precum și alți profesori din mediul teologic și medical. Lucrarea ÎPS Andrei s-a intitulat: „Bolnav am fost și m-ați cercetat”, în care Înaltpreasfinția Sa a subliniat virtutea îngrijirii bolnavilor: „Gândindu-ne că omul bolnav are și suflet și trup, realizăm că suferința este și spirituală și sufletească. De aceea, pe lângă doctorul trupurilor, este importantă în spital și prezența preotului”.
În continuare, actorul Dan Puric a susținut în fața publicului prezent conferința cu tema: „Suferința în închisorile comuniste”, iar la final, corul de cameră „Psalmodia Transylvanica”, dirijat de Pr. prof. dr. Vasile Stanciu a susținut un concert religios.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close