Comunitatea credincioșilor din localitatea bistrițeană Romuli s-a îmbrăcat sâmbătă, 10 iunie 2017, în haine de sărbătoare, întrucât Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, a poposit în satul lor. Îmbrăcați în straie populare și avându-l în frunte pe preotul paroh, Pr. Nicolae Târgoveț l-au întâmpinat pe ierarh la intrarea în sat după care au particiopat la Sfânta Liturghie.

Biserica ocrotită de Sfântul Proroc Ioan Botezătorul a răsunat de glasurile tuturor credincioșilor atunci când, la momentul împărtășaniei, au cântat pricesne și cântări închinate Mântuitorului, Maicii Domnului și Sfintei Cruci.

Romi

Posted by Neamt Nicolae Viorel on 10 Iunie 2017

La final Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a dăruit tuturor copiilor binecuvântari și cărticele de rugăciuni.

După slujbă ierarhul a oficiat sfințit casa parohială ridicată cu sprijinul comunității și al consiliului local. Potrivit preotului paroh Nicolae Târgoveț costrucția casei parohiale a început în martie 2015, deoarece locuința anterioară, veche de peste 100 de ani, nu a mai putut fi consolidată.

Din aceeași categorie

Share This