Hramul Mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” de la Florești a fost serbat joi, 1 octombrie 2015,  în prezența Înaltpresfințitului Părinte Andrei și a unui sobor de peste 40 de preoți.

De asemenea, la sărbătoarea mănăstirii clujene, au participat sute de credincioși.

Celor prezenți, Înaltpresfințitul Părinte Andrei le-a vorbit despre importanța împletirii muncii cu rugăciunea, atât în viața oamenilor obișnuiți cât și în viața monahilor: „Maria asculta cuvântul Domnul, Marta se silea pentru multe ca să facă ospăț tot pentru Domnul și ele îmbinate laolaltă sunt o adevărată filozofie. De aceea, în rânduielile călugărești dintotdeauna erau trecute și rugăciunea și munca. Iar cumpăna trebuie ținută. Nici rugăciune fără muncă, nici muncă fără rugăciune. A nu merge la Sfânta Liturghie, a nu te preocupa de lecturarea Scripturii, e o secătuire interioară și oricât de mult ai munci, munca ta nu este cu folos”.

La finalul Sfintei Liturghii, soborul s-a rugat pentru sufletele ctitorilor mănăstirii Florești. Tot atunci, Mitropolitul Clujului l-a hirotesit protosinghel, pe unul din duhovnicii mănăstirii, părintele Anastasie Berbecel.

Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” a fost înfiinţată în anul 1994, iar biserica mănăstirii a fost sfințită în anul  2010.

Așezământul monahal este un important centru de pelerinaj pentru credincioșii din Cluj-Napoca și din împrejurimi.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close