Arhiepiscopul şi Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei a participat sâmbătă, 8 martie 2014, la Sesiunea plenară festivă a Academiei Europene de Ştiinţe şi Arte din Salzburg, Austria.

Ședința, care se desfășoară anual, a avut loc în Aula Magna a Universității din Salzburg, în prezența a numeroși invitați. De la Cluj, ÎPS Părinte Andrei a fost însoțit de Rectorul Universității Babeș-Bolyai, Prof. Acad. Ioan Aurel Pop, de consilierul pe probleme de misiune și protocol al Arhiepiscopiei Clujului, Arhidiaconul Claudiu Grama și secretarul eparhial, Valentin Vesa.

Cum s-a desfășurat întrunirea anuală a Academiei Europene pentru Ştiinţe şi Arte din Salzburg am aflat de la secretarul eparhial Valentin Vesa: „Festivitatea a fost deschisă la ora 10:30 în Aula Magna a Universității prin cuvântul de bun venit adresat de președintele Academiei Prof. Dr. Felix Unger. Momentul a fost urmat imediat de prezentarea noilor membri ai Academiei Europene de Ştiinţe şi Arte din Salzburg care vin din Europa Occidentală, dar și din cea Răsăriteană. În acest an doi noi membri din România, mai exact de la Arad și din București, s-au alăturat comunității academice a acestei prestigioase instituții. Întâlnirea anuală a Academiei Europene de Ştiinţe şi Arte din Salzburg are în vedere și discutarea unui subiect ce ține strict de problemele cu care se confruntă Europa, mai exact se încearcă intuirea unor posibile soluții pentru crizele prin care trece societatea europeană contemporană, folosindu-se de experiența diverșilor membri ai acestei instituții care vin din diferite domenii: politic, economic, domeniul artelor sau chiar reprezentanți ai bisericilor creștine din întreaga Europă și nu numai. Printre noii nominalizați s-au adăugat Arhiepiscopul Franz al Salzburgului și alți reprezentanți ai Bisericilor Catolice și Protestante din Europa și din Africa”.

Academia Europeană pentru Ştiinţe şi Arte din Salzburg a fost fondată în 1990 de profesorul cardiolog, Felix Unger, de Arhiepiscopul Vienei, cardinalul Franz König și de filozoful, cu implicaţii în ştiinţele politice, Nikolaus Lobkowicz. Academia numără în jur de 1500 de personalităţi ale vieţii universitare, acoperind şapte secţiuni: Ştiinţe umaniste, Medicină, Artă, Ştiinţe naturale, Ştiinţe sociale, economice şi juridice, știinţele tehnice şi ale dezvoltării şi Religiile lumii. Dintre membrii academiei, 30 sunt deţinători ai Premiului Nobel.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolit al Clujului, Maramureșului și Sălajului a fost ales membru activ al a Academiei Europene pentru Ştiinţe şi Arte din Salzburg, pentru secţiunea Religiile Lumii, în anul 2007, pe când era Arhiepiscop de Alba Iulia şi profesor de Spiritualitate creştină şi decan al Facultăţii de Teologie din cadrul Universităţii „1 Decembrie 1918″. Propunerea nominalizării a aparţinut mai multor universitari europeni, invitaţi ai simpozioanelor teologice internaţionale de la Alba Iulia. Sesiunea plenară festivă a Academiei în care ÎPS Andrei a primit nominalizarea festivă de membru al acestui forum prestigios a avut loc în 10 martie 2007, la Salzburg.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close