În cea de-a treia zi de Crăciun, Biserica Ortodoxă îl pomenește pe Sfântul Arhidiacon Ștefa, primul martir al Bisericii. Despre jertfa acestuia, Părintele Nicolae Steinhardt spune: Pentru a primi jertfa primului mucenic al Său, Domnul S-a ridicat în picioare. Din respect pentru Arhidiaconul Ștefan și spre a-i aduce osebită cinstire.

La Crăciun, se redeschide Raiul” a fost intitulat cuvântul de învătătură rostit de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, cu ocazia acestei sărbători. Ierarhul a oficiat Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare, cu prilejul întronizării Preasfințitului Parinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului.

ÎPS Andrei: „Starea de spirit a lui Adam, redă de fapt starea de spirit a tuturor oamenilor.”

În deschiderea cuvântului de învățătură, Părintele Mitropolit le-a vorbit celor prezenți despre greșeala lui Adam și despre dorul pe care primul om, după ce a fost alungat din rai, l-a avut mereu în suflet.

Știm că atunci când Adam s-a prăbușit, când și-a întors privirea de la Dumnezeu la făptură, raiul s-a închis. În rai erau multe bunătăți, între pomii din rai erau doi deosebiți: pomul vieții și pomul cunoștinței binelui și răului. Din pomul vieții Adam și Eva aveau voie să mănânce, nu aveau voie să mănânce din pomul cunoștinței binelui și răului, pentru că, acest pom, ne zice Sf. Maxim Mărturisitorul, reprezenta creația văzută iar ei nu erau destul de maturi spirituali pentru a se înfrupta din el. Și așa și-a întors Adam, privirea de la Dumnezeu la făptură și s-a prăbușit atât Adam cât și Eva din Rai.

Tare a tânjit Adam după Rai, toată viața lui a tânjit după Rai. Ne spune Sfântul Siluan lucrul următor: „Adam tânjea pe pământ și plângea cu amar și pământul nu-i mai era drag. Suspina după Dumnezeu și spunea: Sufletul meu tânjește după Domnul și Îl caut cu lacrimi. Cum să nu-L caut? Când eram cu El, sufletul meu era bucuros și senin și vrăjmașul n-avea intrare la mine; dar acum duhul cel rău a pus stăpânire pe mine și el tulbură și chinuie sufletul meu, de aceea sufletul meu dorește pe Domnul până la moarte; duhul meu se avântă spre Dumnezeu și nimic de pe pământ nu mă poate veseli, și sufletul meu nu vrea să se mângâie cu nimic, ci vrea să vadă din nou pe Domnul și să se sature de El. Sfântul Siluan redând starea de spirit a lui Adam, redă de fapt starea de spirit a tuturor oamenilor.

Prin Nașterea lui Hristos în lume, Dumnezeu ne redeschide raiul și ne face moșteritori ai Împărăției Sale, a mai spus Înaltpreasfințitul Părinte Andrei.

Ce se întâmplă la Crăciun? La Crăciun Raiul se redeschide. Citim în Apostolul de la Crăciun că atunci când a venit plinirea vremii, Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Său în lume ca pe cei ce sunt sub lege să îi răscumpere ca să dobândim învierea. Și dacă ne-a făcut fii, ne-a făcut și moștenitori ai Împărăției Sale. Ne-a deschis Raiul cel închis nouă tuturor oamenilor.

Și dacă bietul Adam căzând a tras după el întraga omenire și dorința lui cea mare era să poată gusta din nou din pomul vieții din mijlocul Raiului, o colindă din Apuseni ne spune așa: Dinspre răsărit de rai,/ Se-auzi un singur grai/ I-ați Adame ce mai ai,/ Și din rai, afară! Hai!/ Te coboară la ogoară,/ Și-ți cumpără plug și ară,/ Și trudește și muncește/ Și acolo te hrănește./ Și-așezut el într-un loc/ Trec zilele omului ca florile pomului/ două bune, zece rele/ Așa trec zilele mele.

Iar colinda Praznic luminos care ne spune că de Crăciun Raiul zice așa: Raiul cel închis, azi iar s-a deschis,/  Șarpelui cumplit capul s-a zdrobit/ Și strămoșii iară, prin Sfânta Fecioară/ Iar s-au înnoit, iar s-au înnoit.

sfantul_apostol_intaiul_mucenic_si_arhidiacon_stefan_17Prin pomenirea Sfântului Arhidiacon Ștefan în a treia zi de Crăciun, cel care a fost primul martir a Lui Hristos, nouă oamenilor ni s-a transmis că, tuturor celor care își pun serios problema credinței, Raiul este deschis!

Domnul Iisus Hristos s-a întrupat pentru noi și a noastră mântuire, iar raiul cel închis azi iar s-a deschis, iar prin ușa deschisă a raiului la Crăciun au acces aboslut toți oamenii. Și un exemplu strălucit este acela al Sfântului Arhidiacon Ștefan. Atunci când a fost ucis cu pietre a intrat în raiul cel deschis. Și nu numai el, ci deatunci încoace milioane de oameni care își pun serios problema credinței, prin porțile deschise ale Raiului intră și ei, alături de Domnul Iisus Hristos.

Sfânta Liturghie a fost oficiată în cea de-a treia zi de Crăciun la Baia-Mare de un sobor de 17 arhierei:

Î.P.S. Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului şi locţiitor, de Episcop al Maramureşului şi Sătmarului, Î.P.S. Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Î.P.S. Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, Î.P.S. Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, Î.P.S. Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, P.S. Corneliu, Episcopul Huşilor, P.S. Sofronie, Episcopul Oradiei, P.S. Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmaruluii, P.S. Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei, P.S. Petroniu, Episcopul Sălajului, P.S. Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, P.S. Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, P.S. Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei şi Portugaliei, P.S. Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal, P.S. Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, P.S. Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, P.S. Ignatie Mureşanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corurile reunite „Doxologia” al Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” şi corala preoţească „Arhanghelii” a preoţilor din Episcopie, dirijate de pr. dr. Petrică Aurelian Covaciu.

Au fost peste 7.000 de credincioşi în Catedrală şi în afara ei. Pentru cei care nu au încăput în interior, în biserica de sus, aflată în roşu, s-a montat un ecran uriaş ca să poată fi urmărită Sfânta Liturghie.

Printre cei prezenți s-au numărat academicieni, oameni de cultură, generali şi ofiţeri activi şi în rezervă ai diferitelor arme, foşti miniştri şi parlamentari, deputaţi şi senatori, parlamentari europeni, administraţii judeţene, municipale şi comunale din Maramureş şi Satu Mare, protopopii din Epicopia Maramureșului dar și din Mitropolia Clujului, aproape toţi preoţii din protopopiatele Episcopiei, teologi şi seminarişti, elevi de la toate formele de învăţământ. Au fost prezenţi deasemenea și sute de tineri din toate cele 8 protopopiate, pentru că Sfântul Ştefan este ocrotitorul lor.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close