În biserica ortodoxă a fost astăzi Duminica a 33-a după Rusalii, numită și a Vameșului și a Fariseului. În această zi Arhiepiscopul şi Mitropolitul Clujului, ÎPS Andrei a fost prezent în mijlocul credincioșilor Parohiei Dej I.

Înaltpreasfinția Sa a oficiat de la ora 10 Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail si Gavril”. Ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi din care au făcut parte protopopul de Dej, Pr. Teofil Herineanu și preotul paroh Gavril Chirilă. Au participat la slujba arhierească și mulțime de credincioși din localitatea Dej și din satele vecine, dar și autorități locale.

În cuvântul de învățătură, părintele mitropolit le-a vorbit credincioșilor despre perioada Triodului, un timp prin excelență pentru pocăință și smerenie, după modelul pocăinței vameșului din pericopa evanghelică de astăzi: „Perioada Triodului în care am intrat ni-L prezintă pe Mântuitorul Iisus Hristos ca mare preot, Cel ce vine să se jertfească pentru noi și pentru a noastră mântuire. În această perioadă noi ne pregătim cât putem, ne primenim sufletul și încercăm să facem un pas mai aproape de Dumnezeu. În perioada Triodului, duminică de duminică, pericopele evanghelice pe care le ascultăm ne îndeamnă la mai multă pocăință, la mai multă smerenie, la îndreptarea vieții noastre a fiecăruia, pentru că din pericopa evanghelică citită astăzi, vameșul conștient de păcătoșenia lui a plecat acasă mult mai folosit decât fariseul care credea că este perfect”.

La finalul slujbei Arhiepiscopul şi Mitropolitul Clujului a oferit distincția Crucea Transilvană Protopopului de Dej, Părintelui Teofil Herineanu și primarului municipiului Dej, Morar Costan pentru contribuția adusă în ridicarea noului sediu al protopopiatului Dej și a mai multor locașuri de cult din oraș. Au fost oferite cu acest prilej și diplome de aleasă cinstire celor care s-au implicat în edificarea unor locașuri de rugăciune și în sprijinirea activităților bisericii.

Biserica Parohiei Dej I a fost construită între anii 1900-1902, iar la 25 septembrie 1927 a fost sfințită de vrednicul de pomenire Episcop Nicolae Ivan. Între anii 1990-1995 biserica a fost extinsă și au fost executate o serie de lucrări de reparații și renovare. La data de 24 septembrie 1995, după ce biserica a fost înfrumusețată cu pictură bisericească a fost resfințită de către Mitropolitul Bartolomeu Anania.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close