Credincioșii clujeni din parohia „Adormirea Maicii Domnului” s-au bucurat în Duminica dinaintea Botezului Domnului, de prezență arhierească. Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, a oficiat aici Sfânta Liturghie.

Alături de ierarh a slujit un sobor de 10 de preoți, dintre care reprezentanți ai Centrului eparhial și ai școlilor teologice clujene.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa le-a vorbit celor prezenți despre modeul în care trebuie să ne pregătim pentru praznicul Botezului Domnului.

Audio Player

Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

Sub coordonarea părintelui paroh Dan Hognogi, Protopop de Cluj I și a celorlalți preoți slujitori, în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din cartierul Mănăștur se derulează numeroase proiecte sociale și culturale. De asemenea au loc întâlniri săptămânale pentru liceeni şi studenţi. Astfel că, după slujbă, ierarhul a apreciat activitatea intensă, desfășurată aici.

Audio PlayUp/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

La Sfânta Liturghie au luat parte, pe lângă sute de credincioși, autorități locale și județene.

Biserica parohiei „Adormirea Maicii Domnului” este situată în cartierul Mănăştur din municipiul Cluj-Napoca, strada Govora nr. 19. Începând cu anul 2011 ansamblul bisericesc a intrat într-un vast proces de rectitorire. S-a refăcut bolta pronaosului, șarpanta și locașul de cult a fost acoperit cu tablă de cupru. Pe interior s-a tencuit și pregătit peretele pentru pictare în tehnica “fresco”. Parohia se evidențiază mai ales prin faptul că dezvoltă mai multe programe pentru copii și tineret. 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close