Credincioșii parohiei Cătina, Protopopiatul Gherla au participat astăzi, 14 martie 2014, la Liturghia Darurilor mai Înainte Sfințite oficiată de ÎPS Părinte Andrei în biserica din localitate. Slujba a început la ora 12:00 și a fost săvârșită în sobor de preoți și diaconi din care au făcut parte Protopopul de Gherla, PC Paul Isip, precum și decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, PC prof. univ. dr. Vasile Stanciu.

Bucuria slujbei arhierești a fost dublată de prezența Icoanei Maicii Domnului de la Muzeul Mitropoliei, Făcătoare de Minuni. Icoana a fost pictată de preotul Luca din Iclod, cel care a pictat și Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Nicula. La finalul Sf. Liturghii, ÎPS Părinte Andrei le-a vorbit credincioșilor despre încercările din post și cum putem birui aceste încercări: „În această luptă cu răul noi nu putem fi soldați neinstruiți. Încercăm să ne întărim puterile sufletești și până la urmă să ieșim biruitori. Postul ne pune la îndemână o grămadă de mijloace cu ajutorul cărora ne întărim spiritual, ne exersăm, ne antrenăm în lupta cu răul. Unul dintre mijloacele știute de toată lumea este chiar postirea. Dar o altă modalitate, un alt mijloc de luptă este rugăciunea”.
Credincioșii din Cătina nu au mai avut parte de o slujbă arhierească din anul 1986, de când s-a făcut sfințirea bisericii.

Prezența Icoanei Maicii Domnului cu Pruncul, în mijlocul credincioșilor din parohia Cătina

Icoana Maicii Domnului adăpostită la Muzeul Mitropoliei Clujului, a fost adusă în parohia Cătina ieri, de către o delegație condusă de exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, PC Arhim. Dumitru Cobzaru și purtată în procesiune de la intrarea în sat până la biserica parohială.
Ajunși la biserică, credincioșii au asistat la slujba Pavecerniței Mari cu Litie și la cuvântul duhovnicesc rostit de PC Arhim. Dumitru Cobzaru.

Icoana Maicii Domnului cu Pruncul, ce se află acum în Muzeul Mitropoliei Clujului a aparţinut în trecut  parohiei Ilişua. Această icoană a lăcrimat de două ori cât a fost în parohie, în anii 1717 şi 1789.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close