Mănăstirea de la Muntele Rece a fost în mare sărbătoare joi, 9 iunie 2016, de praznicul Înălțării Domnului. Hramul așezământului monahal a reunit mii de pelerini care au venit să petreacă marea sărbătoare în rugăciune alături de Mitropolitul Clujului și soborul de peste 15 preoți.

Înălțarea Domnului este praznicul prin care firea umană a fost ridicată la cer a spus în cuvântul de învățătură, intitulat ”Firea noastră în ceruri” , Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului Maramureșului și Sălajului.

„Adam a păcătuit pentru că a vrut să se facă Dumnezeu – fără de Dumnezeu, să ajungă la fel cu Dumnezeu. Aceasta a fost ispita deavolului.  Sfântul Atanasie cel Mare ne spune că dacă Adam a vrut să se facă Dumnezeu – fără Dumnezeu, iată că se face Dumnezeu om. Se naște, crește, propovăduiește, iar apoi este prigonit, batjocorit, răstignit, îngropat,  învie a treia zi și se înalță la cer. De ce face toate acestea? El, Dumnezeu se face om, ca pe om să-l facă Dumnezeu. La Înălțare suntem martori tocmai la finalul acestei lucrări dumnezeiești. Domnul Hristos, a ridicat la cer firea noastră omenească”.

După Sfânta Liturghie, la cimitirul eroilor din apropierea mănăstirii a fost oficiată o slujbă de parastas pentru cei care și-au dat viața pentru țară.

La slujba de pomenire a eroilor de la Mănăstirea Muntele Rece au participat reprezentanţi ai instituţiilor militare, autorităţi judeţene, locale şi delegaţi ai instituţiilor publice, care au depus coroane şi jerbe de flori la mormintele eroilor. Un omagiu deosebit l-au adus și elevii școlilor din localitățile Muntele Rece și Măguri Răcătău.

Mănăstirea „Înălțarea Domnului” de la Muntele Rece datează de câțiva ani, prima Sfântă Liturghie celebrându-se în biserica mănăstirii la data de 8 mai 1995. Așezământul monahal este situată pe locul numit „La eroi”, aflat în cătunul Bordești.

Autor: Alexandra Andereș, Radio Renașterea

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close