Înaltpreasfințitul Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, a fost prezent în duminica a noua după Rusalii, 25 august 2013, în  mijlocul credincioșilor din Municipiul Bistrița. Înaltpreasfinția sa a fost întâmpinat de un sobor de preoți și mulțime de credincioși la biserica protopopiatului, unde a săvârșit Sfânta Liturghie. Din sobor a făcut parte și Protopopul de Bistrița, PC Alexandru Vidican.
După momentul citirii pericopei evanghelice, aceea a Umblării pe Mare, ÎPS Andrei a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură intitulat Biserica este corabia salvatoare: „Steagul sub care înaintează Corabia mântuirii, care este Biserica, este Sfânta Cruce. Suntem încredințați de acest lucru pentru că atâta vreme cât rămânem în Corabia mântuirii, valurile nu ne înghit. În această Corabie a mântuirii Domnul Iisus Hristos este Cel care conduce poporul înspre limanul nemuririi. Iar în Corabie, pe lângă mulțimea Sfinților lui Dumnezeu este și Maica Domnului”.
La finalul slujbei, Înaltpreasfinția Sa a luat parte la evenimentele legate de împlinirea a 450 de ani de la sfințirea Bisericii Evanghelice din Bistrița, alături de alți reprezentanți ai diferitelor confesiuni și etnii. ÎPS Andrei a mulţumit celor care au avut această iniţiativă şi a făcut un apel la unitate în credinţă: „Pentru omul religios, biserica, spaţiul sacru are o importanţă unică. Acum noi împărtăşim bucuria comunităţii evanghelice şi împreună cu dânşii sărbătorim această biserică, care are 450 de ani. Dânşii ştiu că şi pentru noi, pentru comunitatea ortodoxă română, biserica are o importanţă absolută. Dacă punem pe primul plan preocuparea spirituală, atunci şi România, şi întreaga comunitate europeană capătă un sens, o valoare”. 
 
{joomplucat:46 limit=16|columns=4}

 
 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close