Prin mărturisirea celor ce au pierit în chinuri, în suferințe, nădăjduim că lumea noastră, țara noastră să aibă o viață mai bună”, acesta este crezul Înaltpreasințitului Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului.

Prezent astăzi în Caderala Mitropolitană din Cluj, ierarhul a oficiat o slujbă de pomenire pentru cei care au murit în închisori, în lagăre și deportări în perioada regimului comunist.

Biserica Ortodoxă Română, prin Sfântul Sinod, a rânduit ca ziua de 9 martie, ziua de prăznuire a Sfinților 40 de mucenici din Sevastia Armeniei, să fie dedicată și pomenirii celor care au pătimit în închisorile comuniste, adică a foștilor deținuți politici din perioada 1944 – 1989. De aceea, în toate bisericile și mănăstirile ortodoxe din România s-a făcut astăzi, după Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite, pomenirea mărturisitorilor care au apărat credința în Dumnezeu și demnitatea poporului român.

Unora dintre ei le știm numele, altora nu, dar ei au fost mulți. Puternic legate de Cluj sunt două nume foarte cunoscute: rectorul Academiei Teologice, Pr. Galaction Liviu Munteanu care a murit în închisoarea din Aiud, și Pr. Protopop Florea Mureșanu care și el a murit tot acolo. Dar nu au fost numai ei, au fost mulți.

În general noi, oameni moderni, suntem oameni comozi, nu suntem foarte jertfelnici, au fost însă oameni, și poate Dumnezeu mai are încă oameni Lui și astăzi, care pentru crezul Lui, pentru convingerea lor au mers cu mărturisirea credinței până la capăt, până la moarte. Biruința nu poate veni decât prin Cruce, așa ne învață Mântuitorul Iisus Hristos, prin Crucea dătătoare de viață a Mântuitorului este salvată întreaga omenire. Prin mărturisirea celor ce au pierit în chinuri, în suferințe, nădăjduim că lumea noastră, țara noastră să aibă o viață mai bună. Sfântul Maxim Mărturisitorul ne spunea că noi oamenii fugim de durere și sântem atrași de plăcere. Așa e firea noastră slabă. Însă, în momentul în care suntem convinși că suferința și durerea ne călește și ne ajută să depășim frica, teama, teroarea, ajungem biruitori. Și mai adaugă Sfântul Maxim Mărturisitorul, vă spun întrucât suntem și în postul mare, că asceza, care este și ea o suferință, nu omoară firea ci o fortifică.

Făcând referire la gropile comune în care au fost îngropați martirii din regimul comunist, Mitropolitul Clujului a spus: Ne-am rugat astăzi pentru cei care își dorm somnul de veci fie pe Râpa Robilor de la Aiud, fie în groapa comună de la Gherla, fie în alte locuri din țară. Ne-am rugat pentru ei ca Dumnezeu să le facă parte de odihnă.

Memorial al victimelor regimului comunist, la Gherla

În Arhiepiscopia Clujului se va ridica la Gherla un memorial în cinstea celor care au murit în închisoarea de aici. Astfel, tezaurul de suferinţă pe care l-au lăsat aceşti oameni, eroi, martiri, va fi cinstit după cum se cuvine.

Anunțul l-a făcut Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului în cadrul conferinței de la Gherla, din data de 18 februarie, cu tema „Vindecarea prin memorie. Închisoarea din Gherla pe harta Gulagului românesc” susţinută de conf. univ. dr. Radu Preda, directorul Institului de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc.

Ne bucurăm că ideea unui memorial care să puncteze suferinţele enorme care au avut loc şi aici, a fost îmbrăţişată de Mănăstirea Nicula, de primăria din Gherla, de dumneavoastră, cei ce sunteţi aici de faţă.

Ierarhul a precizat că memorialul, care se va ridica la iniţiativa Mănăstirii Nicula, va fi posibil, în viitorul apropiat cu ajutorul primăriei şi al consiliului local, printr-un schimb de teren între mănăstire şi oraş, astfel încât, „pe locul pe care îl va pune la îndemână, prin schimb, primăria să se poată ridica memorialul. De ce acolo? Pentru că acolo au fost îngropaţi cei ucişi în temniţă, cei ce au murit din cauza suferinţelor”.

De asemenea, Mănăsirea Nicula încredinţează părintelui Grigore Benea această sarcină de a se ocupa direct de memorial datorită faptului că pregătirea dobândită de-a lungul anilor îl îndreptățește să facă lucrul acesta, având un doctorat chiar legat de suferinţele celor care au pătimit în închisorile comuniste, a mai spus Înaltpreasfințitul Părinte Andrei.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close