Marți, 11 iunie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Mociu, județul Cluj, prilej cu care a binecuvântat o casă construită de comunitate pentru o familie nevoiașă.

De la ora 12:00, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit slujba de sfințire a unei case ridicată într-un timp record, a cărei construcție a început în toamna anului trecut, lucrările fiind finalizate recent. Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhid. Claudiu Grama, protopopul de Cluj I, pr. Dan Hognogi, parohul bisericii Mociu I, pr. Iustin Câmpean, precum și alți preoți din localitățile învecinate.

Casa aparține unei familii care nu are posibilități financiare și care anul trecut a trecut prin momente dificile, după ce mama, în vârstă de 35 de ani, a decedat și a lăsat în urmă două fete, de 8 și 11 ani, care au rămas în grija tatălui și a bunicilor.

La inițiativa părintelui paroh Iustin Câmpean și cu sprijinul enoriașilor și a oamenilor de bine, un număr de 48 de voluntari au pus umărul la ridicarea imobilului.

Suma necesară a fost adunată din colecta realizată la nivelul parohiei și din donații, cea mai consistentă aparținându-i părintelui Vlad Ștefan, de la Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Teodora de la Sihla” din SUA, care a donat pentru această cauză suma 21.742 de lei. Un aport important în acest sens l-au avut și autoritățile locale, în frunte cu primarul Vasile Focșa, care a manifestat toată deschiderea.

La finalul slujbei, ÎPS Părinte Andrei le-a adresat un gând celor prezenți, în care a vorbit de punerea în practică a iubirii creștine, afirmând că iubirea nu este în nici un caz teorie, ci aceasta se concretizează prin fapte, făcându-te eul celuilalt din dragoste necondiționată față de celălalt.

Drept răsplată pentru efortul depus, părintele Iustin Câmpean a fost distins cu ordinul „Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin”. De asemenea, Ierarhul a acordat diplome de aleasă cinstire și sprijin financiar membrilor familiei a căror casă a fost sfințită.

La rândul său, părintele paroh Iustin Câmpean a adus mulțumiri Părinte Mitropolit Andrei pentru susținere și tuturor celor care s-au implicat și s-au ostenit în ridicarea casei.

„Asistenţa socială este impusă de anumite necesităţi obiective, de sentimetul firesc de a ajuta pe cei în suferinţă. Dacă înainte de creştinism, ea era ocazională, sporadică, în creştinism ea a făcut și face în continuare parte integrantă din misiunea de slujire a Bisericii Ortodoxe. În învăţătura Sa, Mântuitorul a subliniat de nenumărate ori importanţa iubirii faţă de om, faţă de aproapele. Înțeleasă mai întâi ca o datorie personală, individuală, iubirea față de aproapele a stimulat sentimentul solidarității și a unui fel de răspundere reciprocă. Motivația cea mai puternică a filantropiei este și rămâne Mântuitorul Iisus Hristos, mereu Același, ieri și azi și în veac. În acest context poate fi încadrat și evenimentul care a avut loc la Mociu.”, după cum a afirmat pr. Cristian Marius Focșanu, corespondent Radio Renașterea în Protopopiatul Cluj I.

Tot astăzi, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a vizitat Primăria comunei Mociu, unde a semnat în cartea de onoare a instituției și i-a binecuvântat pe angajații care l-au întâmpinat cu bucurie.

Asistența socială și ajutorarea celor aflați în nevoie, în atenția Arhiepiscopiei Clujului

Organizaţional, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului desfăşoară o lucrare misionară, de asistenţă socială, diaconală şi filantropică prin intermediul Sectorului misionar-social, coordonat de consilierul eparhial misionar-social, Liciniu Câmpean.

Arhiepiscopia are în derulare, în prezent, 50 de proiecte şi programe sociale, care acordă adăpost, hrană, îmbrăcăminte, medicamente, îngrijii medicale și paliative, educaţie copiilor şi tinerilor, alină suferinţele celor bolnavi şi dau speranţă acolo unde nu mai este. De toată această lucrare filantropică au beneficiat anul trecut peste 15.700 de persoane.

Citește și Întâlnirea preoţilor de slujire caritativă din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului

 

Photo Credit: Pr. Cristian Marius Focșanu

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close