În perioada 26-28 mai 2023, la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca are loc întrunirea Consiliului Național al Asociaţiei Studenţilor Creştin-Ortodocşi Români (ASCOR). Programul întâlnirii studențești include sesiuni de lucru, evaluarea proiectelor și a situației la nivel național, stabilirea proiectelor de viitor, momente de rugăciune, sesiuni de formare, activități culturale, precum și vizitarea orașului.

Festivitatea de deschidere a avut loc în aula facultății din Campusul Universitar „Nicolae Ivan”, începând cu ora 12:00, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, și a reprezentanților celor 18 filiale ASCOR din țară.

Cu acest prilej, Mitropolitul Andrei a rostit un cuvânt de binecuvântare și le-a adresat tinerilor sfaturi și îndemnuri duhovnicești.

 

Inspectorul patriarhal responsabil pentru relația cu ONG-urile și tineretul, Mihai Paraschiv, a rostit o alocuțiune și a transmis mesajul de binecuvântare al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

De asemenea, alocuțiuni au rostit părintele Ciprian Negreanu, duhovnicul și îndrumătorul ASCOR Cluj-Napoca, președintele ASCOR București, Ioan Tabarcia, și președintele ASCOR Cluj-Napoca, Andrei Chețan, gazda întâlnirii.

Apoi, președinții și membrii din conducerea filialelor ASCOR s-au întrunit în ședință de lucru. Pe ordinea de zi s-au aflat: discuții administrative, evaluarea proiectelor și a situației la nivel național, prezentarea proiectelor de viitor și pentru anul în curs, organizarea de tabere ASCOR la nivel național, organizarea de training-uri la nivel național pentru liderii (board-ul) fiecărei filiale, stabilirea documentelor necesare aderării unui tânăr la ASCOR etc. De asemenea, s-au avut în vedere activitățile specifice anului omagial al pastorației persoanelor vârstnice, întărirea legăturilor cu tinerii din Republica Moldova și campania națională de donare de sânge.

Sâmbătă, 27 mai, va continua ședința de lucru a consiliului, vor avea loc sesiuni de formare, va fi vizitată Catedrala Mitropolitană, Muzeul Mitropoliei Clujului, precum și alte obiective turistice din oraș. Apoi, sâmbătă seara, tinerii se vor întâlni cu Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului Feleacului și Clujului. De asemenea, aceștia vor participa la slujba Vecerniei la Bisericuța Studenților din Campusul Universitar Hașdeu și se vor întâlni cu părintele Ciprian Negreanu, duhovnicul și îndrumătorul ASCOR Cluj-Napoca.

Lucrările Consiliului Național se vor încheia duminică, 28 mai, tot Bisericuța Studenților din Hașdeu, cu participarea tinerilor la Sfânta Liturghie.

Asociația Studenților Creștin-Ortodocși din România (ASCOR) a împlinit în 2020 trei decenii de existență. A fost fondată în 14 iunie 1990, la București, cu binecuvântarea Sfântului Sinod, la inițiativa unor studenți și doctoranzi de la diferite facultăți. Organizația are caracter național, cu filiale în 18 centre universitare din țară și o filială în Mitropolia Basarabiei.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close