Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Andrei a participat  la întâlnirea de 30 de ani a promoției 1983 a Seminarului Teologic Ortodox din Cluj. Din această generație face parte și arhiereul vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, Preasfințitul  Iustin Sigheteanul. Evenimentul a fost găzduit de Mitropolia Clujului, cu participarea Întâistătătorului ei,  IPS Părinte Andrei.
   Întâlnirea promoției 1983 a Seminarului Teologic Ortodox din Cluj a debutat dimineața, în Catedrala Mitropolitană unde Preasfințitul Iustin, alături de alți preoți absolvenți ai Seminarului au oficiat Sfânta Liturghie. La final, ierarhul a vorbit despre atmosfera scolilor teologice în timpul regimului comunist. După slujbă a fost oficiat un parastas în memoria colegilor și profesorilor Seminarului Teologic din Cluj, trecuți la cele veșnice. Apoi  în sala Episcop Nicolae Colan a Facultății de Teologie ortodoxă absolvenții promoției 1983 s-au  întâlnit cu dirigintele clasei, pr. prof. Alexandru Moraru. Alături de absolvenții promoției 1983 a Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca au fost și o parte dintre profesorii care i-au îndrumat.
   La final, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Iustin Sigheteanul le-a dăruit foștilor dascăli, din partea Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, diploma culturală ”Episcop Dr. Vasile Stan”, iar colegilor diploma ”Sfântul Iosif Mărturisitorul din Maramureș”. 
   În 1983 au absolvit instituția de învățământ teologic liceal din Cluj 38 de seminarişti. Seminarul Teologic Ortodox din Cluj a fost înființat în anul 1952, aici studiind de-a lungul timpului cunoscuți slujitori ai sfintelor altare, dascăli ai şcolilor teologice din țară și ierarhi.
{joomplucat:32 limit=22|columns=4}
 
 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close