Instalarea noului protopop al Dejului a avut loc marți, 13 ianuarie 2015, la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail si Gavriil” din oraș.

Momentul a debutat la ora 11:00 cu o slujbă de Te-Deum, oficiată de un sobor de preoți în prezența Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului. Au luat parte la eveniment toți clericii din protopopiat, oficialități civile și militare.

Un bun iconom al Tainelor Lui Dumnezeu

În debut, consilierul bisericesc al Arhiepiscopiei Clujului, Pr. Cristian Baciu a dat citire deciziei Înaltpreasfințitului Andrei de numire în funcția de Protopop al Dejului cu data de 1 ianuarie 2015, a  părintelui Ioan Buftea. A urmat o scurtă rugăciune rostită de Mitropolitul Clujului pentru binecuvântarea noului protopop, iar la final vicarul eparhial, pr. Iustin Tira a dat citire actului de numire în funcția de protopop și îndatoririle ce îi revin celui ce ocupă această funcție. În cele din urmă, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei i-a urat părintelui Ioan Buftea să fie un bun iconom al Tainelor lui Dumnezeu.

„Așa să ne socotească pe noi fiecare om, ca slujitori ai Lui Hristos și ca și iconomi ai Tainelor Lui Dumnezeu. Cuvântul acesta i-l pun la suflet noului protopop, dorindu-i să fie aflat credincios în slujba lui Hristos. Sigur că slujba noastră ca iconomi ai Bunului Dumnezeu, ai Bisericii, se desfășoară pe multe planuri. În mod obișnuit și motivat i se cere protopopului să administreze bine protopopiatul și să aibă grijă de felul cum merg din punct de vedere economic parohiile, dar întâi de toate primează viața spirituală”, a spus Mitropolitul Clujului.

În slujba Lui Hristos și a oamenilor

Părintele Ioan Buftea, noul protopop al Dejului, l-a încredințat pe Întâistătorul Eparhiei Clujului că atât el, cât și preoții din protopopiat se vor pune în slujba lui Hristos și a oamenilor.

„Această chemare din partea Arhipăstorului nostru este o cinste. În același timp știu că misiunea la care sunt chemat nu este una ușoară, dar făgăduiesc că voi continua misiunea rodnică făcută de părintele protopop Teofil Herineanu și de părinții care sunt aici de față. Voi încerca să-mi îndeplinesc cu multă abnegație datoriile care îmi revin, iar împreună cu părinții protopopiatului nostru vom încerca să facem cunoscută Evanghelia Lui Hristos și să ne punem în slujba lui Dumnezeu și a oamenilor”, a spus pr. Ioan Buftea, noul protopop al Dejului.

Părintele Ioan Buftea este al V-lea protopop al Dejului și îi urmează părintelui Teofil Herineanu care a desfășurat aici o rodnică activitate pastoral-misionară timp de mai bine de 30 de ani.  

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close