Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, alături de un sobor de ierarhi, a oficiat marți, 19 decembrie 2023, slujba de înmormântare a bunei credincioase Ana Drăgoi, mama Preasfințitului Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord.

Slujba înmormântării a fost precedată de săvârșirea Sfintei Liturghii arhierești, marți dimineața, în Biserica parohială „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din localitatea Spermezeu, județul Bistrița-Năsăud.

După oficierea Liturghiei, de la ora 13:00, un sobor de opt ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, au săvârșit slujba prohodirii. Sobor ierarhilor a fost format din Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Ieronim, Episcopul Daciei Felix, Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, și Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereul-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei.

Răspunsurile la slujbă au fost date de Corul de Cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, dirijat de pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, directorul Școlii Doctorale de Teologie „Isidor Todoran”.

La finalul slujbei de înmormânare au fost rostite și transmise mesaje de evocare şi de condoleanţe.

Mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, intitulat „Doamna Ana Drăgoi – o viaţă închinată lui Dumnezeu, Bisericii, familiei ortodoxe şi satului românesc”, a fost citit de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul.

Patriarhul României a numit-o pe credincioasa Ana Drăgoi „un exemplu luminos, demn și admirabil de credință și lucrare sfântă, prin educația oferită celor trei copii ai săi, în special fiului mai mic, Marius Dan, devenit monahul și, mai apoi, arhiereul Macarie”.

Părintele Mitropolit Andrei, în cuvântul rostit cu acest prilej, a evidențiat virtuțile credincioasei Ana și a subliniat că râvna pentru Biserica lui Hristos a Preasfințitului Părinte Macarie i se datorează mamei sale.

„Sursa preocupărilor spirituale a Preasfințitului Părinte Macarie a fost mama Ana.”

 

Apoi, părintele paroh Simeon Buta a rostit necrologul și îndătinatele iertăciuni.

În cele din urmă, cortegiul funerar s-a deplasat spre locul rânduit din cimitirul satului, unde Ana Drăgoi a fost înhumată.

La slujba înmormântării au luat parte membri ai familiei, apropiați, clerici, teologi, oficialități locale și județene, oameni de cultură și numeroși credincioși.

Ana Drăgoi, mama Preasfințitului Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord, s-a mutat la cele veșnice duminică, 17 decembrie, la vârsta de 83 de ani. Părintele Episcop Macarie și întreaga familie i-au fost alături în ultimele clipe ale vieții pământești, acasă, la Spermezeu, unde ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Maslu.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Episcopia Europei de Nord

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close