Asociația „Părinți pentru Ora de Religie” (A.P.O.R) s-a constituit și la Cluj-Napoca, unde s-au ales reprezentanții și s-au înscris primii părinți astăzi, 28 februarie 2015. Ședința de constituire a filialei Cluj a avut loc în Sala Festivă a Cercului Militar, în prezența vicepreședintelui asociației, Romeo Moșoiu, consilier în cadrul Ministerului Educației Naționale.

La eveniment a fost prezent și Înaltpreasfințitul Părinte Andrei care în deschidere i-a încurajat pe părinți în această inițiativă și a argumentat scripturistic importanța orei de religie în viața copiilor: „Eu binecuvântez această lucrare importantă și o argumentez scripturistic. Sfântul Solomon, în Cartea Proverbelor spune un lucru care rămâne valabil până la sfârșitul veacurilor: omul ca să fie om trebuie format. Deprinde-l pe tânăr cu purtarea pe care trebuie să o aibă și nici când va îmbătrâni nu se va abate de la ea. Eu zic că cea mai mare curerire după căderea comunismului a fost reintroducerea orei de religie în școală. Socotim că e absolut onest ca noțiunile elementare legate de spiritualitatea părinților și a înaintașilor, copilașii să le știe. Dacă nu ar fi ora de religie, nu ar avea o pregătire completă. Ora de religie îi face să posede noțiunile elementare legate de credința noastră”.

„Suntem părinți responsabili și luptăm pentru ora de religie”

„Am dorit în rolul nostru de părinți, de părinți responsabili să contribuim cumva în așa fel încât ora de religie rămâne să rămână, așa cum spune și decizia Curții Constituționale, în trunchiul comun, să fie disciplină în catalogul unităților de învățământ. Din partea membrilor fondatori, 12 la număr, a existat o implicare totală, iar marea noastră dorință este ca această asociație să se dezvolte și să ajungem la cât mai multe filiale în țară. Credem că este un moment important pentru părinți, pentru ora de religie, este un moment în care fiecare dintre noi, în rolul nostru de părinte va trebui să depunem la secretariatul unității de învățământ acea cerere, până în 6 martie. Este important ca fiecare dintre noi să ajutăm cu ce putem această asociația și în special, ora de religie”, a declarat vicepreședintele A.P.O.R, Romeo Moșoiu.

Părinți clujeni, pentru ora de religie!

Parinții prezenți în Sala Festivă a Cercului Militar au fost dornici de a face parte din asociație pentru binele copiilor lor, pe care nu își doresc sub nicio formă să îi priveze de spiritualitatea ortodoxă și tradiția neamului românesc. Ei au luat cuvântul, și-au exprimat părerea cu privire la schimbările ce țin de ora de religie și și-au acordat sprijinul în acțiunile întreprinse de A.P.O.R. Cu ocazia ședinței de la Cluj s-a ales și comitetul filialei locale. În urma votului, președinte al Asociației „Părinți pentru Ora de Religie al filialei Cluj-Napoca a fost aleasă actrița Elena Ivanca, de la Teatrul Național din Cluj-Napoca și cadru universitar în cadrul Facultății de Teatru și Televiziune. Vicepreședinți sunt: Adrian Opre, cadru universitar la Facultatea de Psihologie din cadrul Universității „Babeș-Bolyai”, Anca Buzoianu, decanul Facultății de Medicină din cadrul Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca și doamna avocat Adriana Buzgar. Toți au venit în calitate de părinți, pentru a susține dreptul copiilor lor de a studia religia în școli.

„Fără Dumnezeu, lumea se îndreaptă spre iad”. Mărturiile unor părinți

 „Am venit aici pentru că eu într-adevăr cred că o lume fără Dumnezeu este o lume care se îndreaptă spre iad. Cred în bine și cre
d în rău, dar atunci când stă în puterea noastră, prin Harul lui Dumnezeu, să înfăptuim binele, cred că este momentul să-l înfăptuim”, a spus Elena Ivanca, actriță la Teatrul Național din Cluj-Napoca și cadru universitar la Facultatea de Teatru și Televiziune din cadrul Universității „Babeș-Bolyai”.

„Cred că este un context extrem de favorabil pentru ce înseamnă laicat, părinți și toate rudeniile copiilor implicați în educație să aducă un act de mărturie, să facă o mărturisire sinceră în raport cu credința strămoșească. De aceea cred că asemenea contexte e bine, periodic, să le întâmpinăm. Dacă vreți, cele mai autentice mărturii au fost în perioadele de maximă prigonire a creștinismului sau oricărei religii”, a declarat Adrian Opre, cadru universitar la Facultatea de Psihologie din cadrul Universității „Babeș-Bolyai”.

„Cred că este o inițiativă deosebit de lăudabilă pentru că este momentul să facem ceva pentru reperele morale ale copiilor noștri și să răspundem într-un fel atacurilor la adresa religiei care vin din alte părți. Nu cred că pentru vreun copil din țara aceasta, ora de religie face rău. Aceasta este părerea mea, ca și părinte, ca și profesor și ca și creștin”, a spus decanul Facultății de Medicină din cadrul Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca, prof. Dr. Anca Buzoianu.

Asociația „Părinți pentru Ora de Religie” pe facebook și în cât mai multe orașe

Filiale ale Asociației „Părinți pentru Ora de Religie” vor fi înființate în cât mai multe orașe din țară.

În prezent, părintii își pot înscrie copiii la ora de religie pana în 6 martie, prin completarea cererii tip emisă de Ministerul Educației, care poate fi procurată de la secretariatele școlilor sau poate fi descărcată de pe site-ul www.patriarhia.ro.

Tinerii majori își vor completa personal cererea și o vor depune la secretariatele unităților de învățământ.

Asociația „Părinți pentru Ora de Religie” are și o pagină de facebook, pe care o poate accesa orice părinte pentru a afla mai multe informații.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close