Cei peste 500 de elevi ai Seminarului Teologic Ortodox din municipiul Cluj-Napoca au început din nou școala, după trei luni de vacanță. Copiii din toate cele trei cicluri: primar, gimnazial și liceal au participat luni, 15 septembrie 2014, alături de părinți și profesori, la festivitatea de deschidere a noului an școlar 2014-2015.

„Duceți mai departe valorile credinței și ale neamului nostru”

Momentul festiv pentru elevii Colegiului Ortodox a avut loc, de la ora 9, la unitatea școlară de pe str. Avram Iancu, în prezența PS Episcop Vasile Someșanul, a întregului corp profesoral și a părinților.
A fost oficiată o scurtă slujbă de Te-Deum, după care cei peste 200 de elevi au primit îndemnuri, de la Ierarh, profesori și autorități.
Preasfințitul Episcop Vasile i-a felicitat cu acest prilej pe părinții copiilor care au ales această școală ce își propune să îi formeze pe cei mici în spiritul credinței ortodoxe.
„Felicit pe părinții voștri, dragi copii, care au ales această școală pentru a vă forma în spiritul credinței neamului nostru, în dragoste față de țară și față de întreaga umanitate și pentru a putea duce mai departe valorile credinței și ale neamului nostru prin care și noi și voi deopotrivă veți face cunoscute dragostea și lumina neamului nostru în lumea întreagă”.
Elevii, la finalul festivității au mers în clasele lor unde s-au întâlnit cu doamnele învățătoare care le-au prezentat celor mici orarul și le-a spus ce îi așteaptă în acest nou an școlar.

Beneficiul libertății morale, la școala gimnazială ortodoxă din Cluj

Și elevii de la școala gimnazială ortodoxă din municipiu au început prima zi de școală în mod festiv. Aceștia, plini de emoție, alături de părinții și dascălii lor au participat la festivitatea de deschiderea a noului an școlar, ce a avut loc, de la ora 10, la unitatea de învățământ de pe str. Meseriilor. Aici a fost oficiată o slujbă religioasă, după care reprezentanții mai multor instituții clujene au dat citire mesajelor venite din partea autorităților cu prilejul începerii noului an școlar. Directorul Seminarului Teologic Ortodox din municipiu le-a spus elevilor din clasele a V-a și a VI-a de la școala gimnazială că beneficiază aici de libertatea de a-și exprima crezul ortodox .

„Cei care ați ales să veniți în clasa a V-a și în clasa a VI-a în nou înființata școală, ciclul gimnazial, să știți că nu v-ați asumat un risc, ci vă faceți părtași la un beneficiu, este beneficiul libertății morale. În momentul în care poți să vorbești nestingherit despre crezul tău religios, într-o școală în care profesorul nu râde de tine pentru că ți-ai făcut cruce înainte de teză, cred că ești în libertate. În momentul în care ți-s încălcate aceste drepturi, trebuie să știi că ți-au fost încălcate niște drepturi. Încălcarea exprimării crezului religios apare, în școlile publice din nefericire, din ce în ce mai des”, a spus  directorul Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, Pr. Liviu Vidican Manci.

Educația înseamnă a crește frumos

Tinerii care urmează ciclul liceal la Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca au început prima zi din noul an școlar, prin rugăciune. Împreună cu părinții și profesorii lor au participat de la ora 8 la Sfânta Liturghie oficiată în capela unității de învățământ, de duhovnicul Seminarului, Pr. Arhimandrit Samuel Cristea și de alți părinți profesori. După slujbă, în curtea școlii PS Episcop Vasile Someșanul a oficiat o slujbă de Te-Deum, binecuvântându-i pe elevi și profesori la început de an școlar. Prezent la momentul festiv Inspectorul de religie al Județului Cluj, pr. Marian Sidon a explicat că educația nu înseamnă doar o acumulare de informații, ci înseamnă a crește frumos și acesta este obiectivul Seminarului Teologic Ortodox din Cluj.

„Dragi profesori, părinți și elevi, educația nu înseamnă o acumulare de informații sau o exersare de abilități și deprinderi, ci înseamnă în primul rând a crește frumos. Iar pentru ca un elev să crească frumos nu sunt suficiente mici programele școlare, nici baza materială și nici metodele didactice oricât de moderne sau performante ar fi, ci este nevoie de un sistem de valori, pe care elevul să le înțeleagă, să le conștientizeze și la care să se raporteze. Acest sistem de valori fundamental creștine și integrate în actul educațional sunt surplusul educativ pe care Seminarul Teologic Ortodox îl oferă față de orice altă școală de învățământ preuniversitar”.

Festivitatea s-a încheiat cu binecuvântarea dată de Preasfințitul Episcop Vasile Someșanul elevilor și cadrelor didactice care au început un nou an școlar, rugându-l pe Bunul Dumnezeu să le ofere tuturor spor duhovnicesc și rezultate cât mai bune.

Potrivit directorului Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, Pr. Liviu Vidican Manci atât cei mici, cât și cei mari beneficiază în acest nou an școlar de săli de clase renovate și dotate cu aparatură performante și de spații de joacă special amenajate, investițiile totale fiind de peste 350 de mii lei.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close