Centrul rezidențial pentru vârstnici „Sfinții Ioachim și Ana” din localitatea bistrițeană Cușma a fost inaugurat joi, 16 octombrie 2014, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului. Înaltpreasfinția Sa a oficiat cu această ocazie o slujbă de binecuvântare, în prezența unui sobor de preoți și a oficialităților locale și județene. 

Cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, cu ocazia acestui moment, a făcut referire la importanța de a-i cinsti și respecta pe vârstnici: „Astăzi la Cușma, în mod concret, îndemnul Sfântului Apostol Pavel câtre Timotei, este pus în practică de bătrânii noștri care apelează la acest așezământ. Iată că încercăm să avem grijă de ei, întrucât Sfântul Pavel spune, pe un bătrân să-l grijești ca pe un părinte”.

Pentru implicarea în edificarea centrului, Mitropolitul Clujului i-a acordat directorului Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Bistrița-Năsăud, Doamna Ani Bob, Crucea Transilvană, iar celor care au mai contribuit la realizarea proiectului, diplome de aleasă cinstire. Tot cu acest prilej, părintele Marius Pintican, președintele Asociației „Filantropia Ortodoxă” filiala Bistrița-Năsăud, a primit distincția de iconom.

„Centrul rezidențial pentru vârstnici Sfinții Ioachim și Ana este dotat la standarde europene. Construcția a fost realizată în baza unui proiect european de primăria Livezile și dotată conform standardelor în vigoare de Asociația „Filantropia Ortodoxă”, filiala Bistrița-Năsăud. Clădirea este alcătuită din 20 de camere, a câte 2 locuri fiecare și baie proprie, lift, bucătărie, sală de mese, sală de club, cabinet medical, capelă și spațiu exterior de recreere”, a declarat președintele Asociației „Filantropia Ortodoxă”, filiala Bistrița-Năsăud, părintele Marius Pintican.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close