Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a primit astăzi la reședința mitropolitană, vizita Eminenței Sale, cardinalul Angelo Scola al Milanului . Cu această ocazie cardinalul  a fost însoțit de o delegație a Bisericii din Milano și de reprezentanți ai Bisericilor Catolice locale.  În cadrul întrunirii s-a discutat despre starea actuală a relațiilor dintre Biserica Ortodoxă și Biserica Catolică dar și despre colaborarea dintre Biserica Catolică Italiană și parohiile ortodoxe românești din Italia.  

  Delegația a vizitat și Catedrala, Muzeul Mitropoliei și necropola unde-și odihnesc somnul de veci ierarhii clujeni. 

  Întâlnirea  Eminenței Sale cu Înalpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei se înscrie în vizita oficială pe care cardinalul a facut-o în orașul nostru, care, prin Universitatea  Babeș-Bolyai, i-a conferit titlul de Doctor Honoris Causa.

  Angelo Scola, născut în 1941, la Malgrate, în regiunea Milano, Lombardia, Italia, este cardinal al Bisericii Catolice, arhiepiscop de Milano din 2011 şi rector al Universităţii Pontificale Laterane din Roma.

  El a fost hirotonit preot la vârsta de 29 se ani şi a fost numit episcop de Grosseto la 20 iulie 1991, iar în 21 septembrie al aceluiaşi an a fost hirotonit episcop de către cardinalul Bernardin Gantin, în Bazilica Santa Maria Maggiore. Patru ani mai târziu, a intrat în Curia romană ca rector al Universităţii Pontificale Laterane.

În 5 ianuarie 2002, Angelo Scola a fost numit patriarh al Veneţiei, iar în 28 iunie 2011 Papa Benedict al XVI-lea l-a transferat la sediul arhiepiscopal din Milano.

Papa Ioan Paul al II-lea l-a numit, în consistoriul din 21 octombrie 2003, cardinal cu titlul de cardinal preot al Sfinţilor Apostoli.

În 2005, la moartea Papei Ioan Paul al II-lea, cardinalul Angelo Scola a fost luat în considerare ca succesor al acestuia, la conclavul din 2005.

În 2011, Angelo Scola a fost numit arhiepiscop de Milano. 

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close