Preafericitul Părinte Daniel a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala Patriarhală împreună cu mai mulți membri ai Sfântului Sinod, printre care și Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului,  în ziua în care aniversează 11 ani de la întronizarea ca Patriarh al României, duminică 30 septembrie 2018.

Componența soborului împreună slujitor este disponibilă în Programul slujirii ierarhilor.

Sfânta Liturghie arhierească de la Catedrala Patriarhală din București #LIVE #30septembrieSlujba de Te Deum cu prilejul împlinirii a 11 ani de la întronizarea Preafericitului Părinte Daniel în demnitatea de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române.

Publicată de TRINITAS TV pe Sâmbătă, 29 Septembrie 2018

Sfânta Liturghie a fost urmată de Slujba de Te Deumoficiată la ora 12.00, în semn de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Bisericii Ortodoxe Române, poporului român şi Preafericitului Părinte Patriarh Daniel în cei unsprezece ani de slujire patriarhală.

În continuare, la Palatul Patriarhiei a avut loc un moment aniversar în timpul căruia au fost prezentate mesajele de felicitare din partea reprezentanților autorităţilor de Stat centrale şi locale, precum și ai altor instituţii publice.

Sursa: Basilica.ro