Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia a acordat marți, titlul de Doctor Honoris Causa Înaltpreasfinţitului Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului și Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului.

Festivitatea de acordare a acestui titlu s-a desfășurat de la ora 12.00, în Aula Facultății de Teologie Ortodoxă, în cadrul Simpozionului Internațional „Ethosul misionar al Bisericii în post-modernitate”, care se va încheia mâine la Alba Iulia.

 

Bine v-ați întors în casa pe care ați ctitorit-o, Înaltpreasfinția voastră!

 „Un titlu de Doctor Honoris Causa pentru un om special. Un om care a pus umărul la înființarea acestei instituții în anul 1991, iar Universitatea din Alba Iulia a început cu două specializări, Teologie Ortodoxă, respectiv Istorie. Datorăm foarte mult lucruri cei care suntem acum aici, cei care am preluat frâiele instituției, cei care muncim în această instituție și în special cei care vă formați aici, în special preoții ortodocși care sunt absolvenți de Alba Iulia și care fac cinste acestei instituții și bineînțeles fac cinste și celor care îi pregătesc. Astăzi nu facem altceva decât să mulțumim unui ctitor de școală, să mulțumim unui om care s-a implicat și și-a dedicat o mare parte a vieții Albei Iuliei, instituției noastre și nu vreau să spun mai multe cuvinte decât: Bine v-ați întors în casa pe care ați ctitorit-o Înaltpreasfinția voastră”, a transmis rectorul Universității „1 Decembrie 1918”, Daniel Breaz.

Universitatea din Alba Iulia, întemeiată cu participrea Înaltpreasfințitului Andrei

Decanul Facultății de Teologie, pr. prof. univ. dr. Ioan Emil Jurcan, a prezentat Laudatio. „Eu cred că aplauzele dumneavoastră țin loc de Laudatio și este chiar mai mult, este un gând de suflet pe care voi l-ați pus astăzi în palmele voastre și l-ați reverberat peste zidurile acestei cetăți. Pentru mine este astăzi unul dintre momentele de sensibilitate sufletească. Este o zi specială a școlii noastre și o cinste și pentru Universitatea din Alba Iulia, o universitate care a început cu două puncte de referință specifice acestui oraș, cu istoria și cu spiritualitatea. Două secții care au început printr-o binecuvântare de ierarh. În vremea destul de tulbure a începutului, a restructurării unei gândiri românești și prin insistența lui și a altor oameni de suflet s-a punctat pe harta culturii românești o universitate minunată, iar pe harta Patriarhiei, una din școlile de teologie cele mai serioase, care nu și-a propus niciodată să aibă număr mare ci intensitate și profunzime. Pentru toată paternitatea spirituală, pentru toate lucrurile pe care le-ați construit aici, pentru umbra sfântă și binecuvântată pe care ați imprimat-o lucrărilor înfăptuite, vă mulțimim!”, a conchis Pr. prof. Emil Jurcan.

Altarul ca să fie și pietrele să ție, cer inima și viața zidite-n temelie

În prelegerea festivă, IPS Andrei a vorbit despre misiunea Bisericii în lume, dat fiind și faptul că anul acesta a fost declarat de Patriarhia Română an comemorativ al misiuni parohiei și mănăstirii. Părintele Mitropolit a arătat faptul că, în istoria Bisericii, misiunea bine făcută s-a concretizat în înființarea de noi comunități unde domnea dragostea lui Hristos. Noi credem că rugăciunea Bisericii ne-a ajutat să trecem prin toate încercările care au fost și mai sunt, a mai spus ÎPS Părinte Andrei.

La ceremonia de la Alba Iulia a fost present și Inaltpreasfințitul Irineu, Arhiepicopul Alba Iuliei alături de oficialitățile locale și județene. De asemenea de la Cluj a fost prezentă la eveniment o delegație formată din membrii Permanenței Consiliului eparhial și profesori de la Facultatea de Teologie.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close