Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, participă în aceste zile la Sfântul și Marele Sinod al Bisericii Ortodoxe, care se desfășoară în insula Creta, fiind membru al delegației Patriarhiei Române, condusă de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

Din delegație fac parte 25 de ierarhi, membrii ai Sfântului Sinod, iar componența ei a fost constituită și aprobată în ședința de lucru din data de 07 iunie 2016. Din Mitropolia Clujului, alături de Înaltpreasințitul Andrei, participă și Preasfinţitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului.

În dimineața zilei de joi, 16 iunie 2016, înainte de plecarea spre Creta, a fost rostită o rugăciune de călătorie în Paraclisul istoric al Reședinței Patriarhale cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe. În jurul orei 14:30, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, împreună cu ceilalți membri ai delegației Bisericii Ortodoxe Române, au aterizat pe aeroportul internaţional „Ioannis Daskalogiannis” din Chania. La aeroport au fost întâmpinați de Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Cretei, şi de o delegație a Bisericii Cretei: Înaltpreasfinţitul Părinte Amfilohie, Mitropolit de Kissamos şi Selinon, Înaltpreasfinţitul Părinte Damaschin, Mitropolit de Kydonia şi Apokoronos, şi Arhim. Chiril Diamandakis, Secretarul general al Sfântului Sinod al Bisericii Cretei.

Patriarhul României a adresat un cuvânt, începând cu salutul tradițional grecesc: Kalimera!, în care și-a exprimat bucuria de a ajunge în Creta. Deasemena, a subliniat că participarea delegației Bisericii noastre are ca scop aducerea unei contribuții pentru unitatea Bisericii Ortodoxe universale.

Preafericitul Părinte Teodor al II-lea, Patriarhul Alexandriei, a oficiat în dimineața zilei de, 18 iunie 2016, Sfânta Liturghie la Biserica „Buna Vestire”  din localitatea Kissamos, Creta. La eveniment au fost prezenți Sanctitatea Sa Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic, Întâistătătorii de Biserici Ortodoxe Autocefale, precum şi mai mulți ierarhi și preoți, membri în delegațiile însoţitoare care participă la Sfântul și Marele Sinod.

După Sfânta Liturghie, a fost săvârșită o slujbă de pomenire pentru toți cei care au făcut eforturi de-a lungul timpului ca Sfântul și Marele Sinod să aibă loc. La final, Patriarhul Alexandriei a rostit un cuvânt în care a mulțumit Întâistătătorilor de Biserici Ortodoxe autocefale pentru onoarea de a sluji împreună.

Sâmbătă seara, 18 iunie 2016, Înaltpreasințitul Părinte Andrei, alături de ceilalți membrii ai delegației din România, au participat la Catedrala Sfântul Tit din Heraklion, la slujba Vecerniei praznicale. Slujba a fost oficiată de Sanctitatea Sa Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic.

Duminică, 19 iunie 2016, de sărbătoarea Pogorârii Sfântului Duh, delegația Patriarhiei Romane a participat la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mina” din Heraklion, la Sfânta și Dumnezeiască Liturghie. La sfârșitul ei a fost oficiată Vecernia Rusaliilor, în timpul căreia Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, a rostit în limba română una dintre cele șapte rugăciuni de invocare a Duhului Sfânt.

Luni, 20 iunie 2016, Înaltpreasințitul Mitropolit Andrei, a luat parte la sesiunea inaugurală a Sfântului şi Marelui Sinod al Bisericii Ortodoxe. Evenimentul a avut loc la Academia Ortodoxă din Creta.

Ședințele de lucru ale Sfântului și Marelui Sinod se desfășură în perioada 20-25 iunie. Pe ordinea de zi se află următoarele teme:

  1. Misiunea Bisericii Ortodoxe în lumea contemporană;
  2. Diaspora Ortodoxă;
  3. Autonomia și Modul ei de proclamare;
  4. Taina căsătoriei și impedimentele la aceasta;
  5. Importanța postului și respectarea lui astăzi;
  6. Relațiile Bisericii Ortodoxe cu ansamblul lumii creștine.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close