În ziua de 7 decembrie 2013, la Reședința mitropolitană, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei l-a primit pe Eminenţa Sa, Cardinalul Kurt Koch, Preşedintele Consiliului Pontifical pentru Promovarea Unităţii Creştine, aflat într-o vizită oficială în România. Acesta a fost însoțit de către Preasfinţitul Părinte Florentin Crihălmeanu, Episcopul Greco-Catolic de Cluj-Gherla.

La această întrevedere cei doi prelați au discutat despre posibilitățile apropierii dintre cele două Biserici, printr-un dialog sincer și echilibrat, în vederea realizării unei voci comune în fața provocărilor contemporane. Căile posibile pentru această apropiere au fost identificare de cei doi în dialogul și reflecția teologică, dar și în slujirea socială și într-o educație în duhul deschiderii față de realitățile confesionale diverse de cea proprie.  

Eminenţa Sa Cardinalul Kurt Koch a mulţumit pentru primire şi pentru contribuţia Bisericii Ortodoxe Române la dialogul teologic Ortodox – Catolic. În acest sens, Preşedintele Consiliului Pontifical pentru Promovarea Unităţii Creştine a exprimat speranţa că, prin dialog şi reflecţie comună, va putea fi depăşit impasul actual referitor la raportul dintre primat şi sinodalitate din punct de vedere teologic.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close