Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepisopul şi Mitropolitul Clujului a fost prezent în seara zilei de 1 august 2013, în parohia Mireş din Protopopiatul Năsăud. Aici, după rânduiala deja consacrată pentru Postul Sfintei Marii, ierarhul a săvârşit ,,Paraclisul Maicii Domnului”. Înaltpreasfinţia Sa, împreună cu părintele consilier, arhidiaconul Claudiu Grama, au sosit la Mireş în jurul orei 19, fiind întâmpinaţi de părintele protopop Ioan Dâmbu şi de parohul din Mireş, părintele Mircea Băţan alături de credincioşii parohiei, dar şi de cei veniţi din parohiile învecinate. Apoi, în biserica parohială cu hramul ,,Sfântul Ierarh Nicolae” din Mireş a avut loc săvârşirea slujbei în cinstea Maicii Domnului, în cadrul căreia Mitropolitul Andrei a rostit şi un cuvânt de învăţătură, întărindu-i în credinţă pe credincioşii participanţi la rugăciune. Cunoscută fiind realitatea că în Mireş locuiesc în prezent puţine familii, din această cauză parohia fiind ,,misionară”, Înaltpreasfinţia Sa a accentuat în cuvântul rostit importanţa familiei creştine ca loc în care sălăşluieşte bunăcuviinţa, oferindu-le celor prezenţi sfaturi duhovniceşti pentru a avea parte de familii binecuvântate.

   După încheierera ,,Paraclisului”, Înaltpreasfinţia Sa a sfinţit şi cele două răstigniri noi aflate în faţa bisericii parohiale, ridicate aici prin osteneala părintelui paroh Micea Băţan. Datorită faptului că Înaltreasfinţitul Părinte Andrei a ales să fie prezent la început de post în Parohia Mireş, arătând grija deosebită pe care o poartă faţă de credincioşi, atât parohul, cât şi părintele protopop au adus mulţumirile cuvenite ierarhului nostru. În finalul întâlnirii, Înalt Preasfinţitul i-a binecuvântat pe toţi credincioşii prezenţi oferindu-le cărţi de rugăciuni şi iconiţe.

   Biserica parohială cu hramul ,,Sf. Ierarh Nicolae” din Mireş a fost edificată între anii 1936-1939 din zid de piatră şi cărămidă în formă de cruce pe locul bisericii vechi din lemn ce data din anul 1787. După lucrări de restaurare executate în decursul anilor, printre care amintim: înlocuirea acoperişului din ţiglă cu unul din tablă (1959) sau zugrăvirea pereţilor interiori (1964 şi 1978) dar şi altele, la data de 11 octombrie 1981 biserica a fost sfinţită de Î.P.S. Iustinian Maramureşanul, paroh fiind părintele Mititean Dorel. În prezent, biserica este doar zugrăvită în partea interioară iar bolta este împodobită cu câteva medalioane pictate. Iconostasul din biserica parohială, o frumoasă lucrare de artă populară, datează din secolul al XVIII-lea, fiind cumpărat de la vechea biserică din Zagra. În anii precedenţi zidurile exterioare ale bisericii au fost consolidate prin executarea unor contraforţi laterali, in prezent continuând lucrările de consolidare a bisericii în parte interioară.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close