Mitropolitul Clujului, IPS Andrei,  a oficiat în a doua zi de Paști   Sfânta Liturghie în biserica protopopiatului Bistrița, cu hramul „ Intrarea în biserică a Maicii Domnului”, situată în Piața Unirii numărul 9. Slujba, la care au participat sute de bistrițeni dar și autorități locale și județene,  a început  la ora 10. Alături de IPS Andrei a slujit un sobor de preoți și diaconi din care a făcut parte vicarul administrativ al Arhiepiscopiei Clujului, pr. Iustin Tira și pr. protopop de Bistrița, Alexandru Vidican.

 

Să vă facă Dumnezeu parte de bucurii sfinte

În cadrul cuvântului de învățătură, Înaltpreasfinția sa a vorbit despre bucuriile credinței: „În lumea noastră, câte păcate nu sunt care îl fascinează pe om și mai mult, îi dau iluzia că se va simți bine, că-i va aduce păcatul bucurie. Această bucurie însă ține până când se consumă păcatul. Același lucru se întâmplă cu drogurile, cu băutura, cu desfrânarea și cu toate celelalte păcate, pentru că omul, bietul, crede că îi vor procura bucurii, dar bucuriile păcatului țin puțin. Bucurii care le depășesc pe acestea, bucurii absolute, sunt bucuriile credinței. Femeile mironosițe, care l-au iubit cel mai mult pe Domnul Iisus Hristos și care, în zorii zilei Învierii, au alergat la mormânt ca să îmbălsămeze trupul Domnului și nu l-au găsit pentru că înviase au avut parte de bucurie sfântă. Această  bucurie le-a cuprins atunci și â a rămas cu ele în vecii vecilor ”. De asemenea, ierarhul le-a urat bistrițenilor să le dea Dumnezeu “multe bucurii curate, să vă bucurați de sănătate, de realizările copiilor și de tot ce vă este drag dar, la capăt, să vă facă Dumnezeu parte și de bucuriile sfinte care încep pe pământ dar care nu se mai termină în vecii vecilor”.
La finalul slujbei, părintele protopop Alexandru Vidican i-a mulțumit Arhiepiscopului și Mitropolitului Clujului pentru prezența în mijlocul credincioșilor bistrițeni: „”.
Numită și „Catedrala Coroana”  biserica cu hramul „ Intrarea în biserică a Maicii Domnului”  din Bistrița este unul dintre cele mai vechi locașuri de cult din Transilvania, construită în anul 1268. De-a lungul timpului a suferit mai multe modificări. Acum funcţionează aici trei parohii ortodoxe:”Intrarea în biserică a Maicii Domnului”, „Pogorârea Sfântului Duh” şi „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close