Marți, 12 iulie 2016, când Biserica Ortodoxă a pomenit  icoana Maicii Domnului „Prodromița” și pe Sfântul Paisie Aghioritul, Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din municipiul Dej.

Înaltpreasfinția Sa a fost primit la ora 9:30 la biserica din incinta Spitalului municipal Dej. După aceea a sfințit o copie a icoanei Maicii Domnului „Prodromița”, care a fost așezată spre închinare în Biserica ocrotită de Sfinții doctori fără de arginți Cosma și Damian.

Sfânta Liturghie a fost oficiată începând cu ora 10 pe altarul de vară aflat în apropierea bisericii de lemn.

În cuvântul de învățătură, părintele Mitropolit le-a vorbit credincioșilor despre „Mântuitorul Hristos ca Mare Doctor al sufletelor și al trupurilor”.

Mântuitotul este doctorul trupurilor și al sufletelor. Ori, unde altundeva decât într-un spital ne este mai limpede acest lucru?  Aici, măiestria doctorilor trupești se îngemănează cu lucrarea duhovnicească a preoților. Omul este o persoană integră, alcătuită din trup și suflet, din materie și din spirit. Și atunci, ca să ajungă sănătos, el trebuie tămăduit și sufletește și trupește.

Deasemenea, Mitropolitul Clujului, le-a oferit celor prezenți câteva informații  despre icoana „Prodromița” a Maicii Domnului din Sfântul Munte Athos și câteva date biografice cu privire la Sfântul Paisie Aghioritul.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a fost însoțit de pr. Cristian Baciu, consilier administrativ-bisericesc și de arhid. Claudiu Ioan Grama, consilier eparhial pe probleme de misiune şi protocol. La slujbă au participat aproximativ 20 de preoți din municipiu și din localitățile învecinate, dar și un număr mare de credincioși, personalul spitalului și autoritățile locale.

Răspunsurile liturgice au fost date de grupul „A Capella” de la Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele Pavel Pop, duhovnicul spitalului, care a sărbătorit astăzi 40 de ani de preoție și 20 de ani de când este slujitor la această biserică, a primit din partea Înaltpreasfințitului Părinte Andrei cea mai înaltă distincție a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, „Crucea Arhiepiscopală”. Părintele Pavel a prezentat un scurt istoric al bisericii, care a fost adusă, acum 20 de ani, din comuna Sebiș, județul Bistrița Năsăud.

Pr. Ioan Buftea, protopopul Dejului, a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Andrei pentru prezență și tuturor celor care s-au implicat în organizarea acestei sărbători.

Altarul de vară, unde a fost săvârșită Sfânta Liturghie, a fost construit din materialele rămase în urma demontării bisericuței provizorii a parohiei „Sfântul Nectarie” din Municipiul Dej. În curtea spitalului s-a construit și o încăpere, unde bolnavii, pacienții, dar și personalul din spital pot beneficia de asistență duhovnicească.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close